banner564

Yanlış algı var

Atakan, “Ulaştırma ile Maliye bakanlığı arasında karşılıklı sıkı işbirliği ve uyum devam ediyor” dedi

Yanlış algı var
banner598

 Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, hükümetin başlatmış olduğu genel trafik seferberliği kapsamında projeler üretmeye devam ettiklerini; yaratılmaya çalışılan algının aksine Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında karşılıklı sıkı işbirliği ve uyumun da devam ettiğini vurguladı.

Trafik Güvenliği Seferberliği çerçevesinde geçen haftalar içinde başlatılan Lefkoşa- Gazimağusa bölünmüş yolu orta refüjü bariyerleme çalışmasında 6,400 metre bariyerleme yapıldığını ve çalışmaların sürdüğünü belirten Atakan, Gönyeli Çemberi ile Boğaz Kavşağı arasında kalan bölümün orta refüjünün bariyerlenmesi için de gerekli kaynağın Maliye Bakanlığı tarafından Ulaştırma Bakanlığı’nın kullanımına sunulduğu ve ihale çalışmalarının başlatıldığını açıkladı.
Atakan yazılı açıklamasında, projelerini hayata geçirebilecek kaynakların bakanlıklarına tahsisi noktasında ülke gerçeklerini göz önünde bulundurarak yorum yapılması gerektiği inancını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı olarak hem sorumluluğumuz sahasındaki karayolu ağının standartlarını ve güvenlik seviyelerini yükseltmek, hem de hükümetin başlatmış olduğu genel trafik seferberliği kapsamında yapılacaklar çerçevesindeki projelerimizi mesai mevhumu gözetmeksizin üretmeye devam ediyoruz. 
Bu projelerimizi hayata geçirebilecek kaynakların bakanlığımıza tahsisi noktasında ülke gerçeklerini göz önünde bulundurarak yorum yapılması gerektiği inancındayız. Uzun yılların ötelenmişliği ve eksikliklerini kısa bir süre içinde giderme noktasında bir uğraş veriyoruz. Bu noktada özellikle Maliye Bakanlığı ile, sosyal medyada bir takım kişilerin lanse etmeye çalıştığı gibi, bir kavga veya uyumsuzluk değil aksine son derece uyumlu bir çalışma işbirlikteliği içindeyiz. 22 aylık görev süremiz boyunca özellikle son 6 aylık dönemde alabildiğimiz blokeler ile ülke genelinde yıllardır dokunulmamış noktalara müdahale edebilme şansı yakaladık.”

Son gün bile çalışmalar sürdü
Bakan Atakan, yılın son gününde dahi ülke genelinde birçok noktada çalışmaların devam etmesini, bu uyumlu birlikteliğin bir göstergesi olarak değerlendirerek, “Elbette sorunların büyük olduğu noktada yeterli adımlar atılamamaktadır. Ancak bu konuda ciddi bir çaba, her iki bakanlık tarafından da imkanlar çerçevesinde gösterilmiştir” dedi.
2018 yılında başlayan döviz krizi, bugüne kadar süren kaynak sorunlarının ister istemez genel bütçenin daralmasına ve alokasyon sorunları yaşanmasına yol açtığını belirten Atakan, şöyle devam etti:

Neden ödeme alınamadı?
Öte yandan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, 13 Temmuz 2019 ve 19 Ekim 2019’da yapılan Amatör Denizci Belgesi (ADB) ve Kısa Mesafe Telsiz (KMT) Operatörlüğü sınavında başarılı olup belge almaya hak kazananlardan sistemdeki arızadan dolayı ödeme alınamadığını bildirdi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, sistemde oluşan teknik arıza nedeniyle ödeme “C” kodu listelerinin silindiğini, listelerin yeniden oluşturulması için çalışmaların devam ettiği, yeni “C” kodu listelerinin oluşturulması ile birlikte katılımcılardan ödeme alınabileceği kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473