banner564

‘Biz de varız’

Güney Kıbrıs’ın hava ve deniz limanlarını ABD ve Fransa’ya açmasının ardından Rusya harekete geçti

‘Biz de varız’
banner598

  Güney Kıbrıs’ta yayınlanan haftalık Κathimerini gazetesi; Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Güney Kıbrıs’ı ziyareti sırasında bir dizi konuya açıklık getirilmesini talep edeceğini belirtti.
Habere göre; Lavrov’un gelişi ile birlikte Moskova, Güney Kıbrıs’ta şu anda ABD ve Fransa’ya uygulandığı gibi, insani nedenlerden dolayı askerlerinin konuşlandırılmasını, Menendez ve Rubio Yasası’ndaki Rus gemilerinin Güney Kıbrıs limanlarına demirlemesini talep edecek.
Lavrov ayrıca, Güney Kıbrıs bankalarında uzun zamandan beri dondurulmuş olan bazı Rus hesapları ile ilgili de izahat isteyecek.
  Öte yandan Politis gazetesi, Rusya’nın, iki ülke arasındaki çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasından çıkma prosedürünü başlattıklarının açıklamasının ardından Rum Maliye Bakanı Konstantinos Petridis’in bir heyetle birlikte, bahse konu anlaşmanın son aşamasını, Rus mevkidaşıyla müzakere etmek için Moskova’ya gittiğini yazdı.
Müzakerelerin bugün yapılacağını yazan gazete, konunun; Rusya Maliye Bakanlığı’nın geçen haftaki açıklamasının ardından ivedi hale geldiğini belirtti.
Habere göre gazete, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında 30 Temmuz’da gerçekleştirilen ve çifte vergilendirme anlaşmasının da ele alındığı telefon görüşmesinde, Putin, Rusya’dan bir heyetin konuyu müzakere etmek için 5-6 Ağustos’ta Güney Kıbrıs’a gideceğini söylemişti.
Rum tarafı ise, buna karşılık olarak ilgili müzakere heyetindeki önemli kişilerin sağlık sorunları nedeniyle 23-25 Ağustos tarihlerini önerdi.
Bu durumun ise, Rusya tarafından yanlış anlaşıldığının ve ilgili anlaşmadan çıkılması prosedürünün başlatıldığına dair açıklamayı ileriye götürdüğünün görüldüğünü yazan gazete, ilgili izahatın yapılması ve yanlış anlamanın giderilmesi neticesinde, son aşama için 10-11 Ağustos tarihlerinde müzakerelerin yapılmasına karar verildiğini belirtti.
Gazete, Rusya’nın tutumunun ardında, muhtemelen, Güney Kıbrıs-ABD yakınlaşması, Rus-Türk ilişkilerinin sürekli iyileşmesi, bazı Rus oligarklara Kıbrıs vatandaşlığı verilmemesi, Rus müşteriler ve Rus şirketler için bankacılık sektöründeki katı kriterlerin bulunduğunu yazdı.
Gazete haberinde ayrıca, Rus yatırımcıların, bilindik bir Kıbrıslı Rum aracılığıyla, Kuzey’de, İskele bölgesinde yatırım yaptıklarını, Rus milyonerlerin İskele bölgesinde çok sayıda apartman dairesi aldığını da savundu.

Kiprianu uyardı
  Kathimerini gazetesine söyleşi veren AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise; Rusya ile olan çifte vergilendirme anlaşmasını yorumlarken, Güney Kıbrıs ekonomisindeki yeni yönelimin, “tüm yumurtaları Amerikan sepetine koyup, Trump siyaseti öyle gerektiriyor diye Rusya’yı atmak anlamına” gelmediğini belirtti.
  Kiprianu, Rusya’nın tavrının nedenlerinin arkasında, “Batı’nın savaş arabasına bağlandıkları” için siyasi nedenlerin bulunduğunu ifade etti.
Kiprianu bir soru üzerine, ne Rusya’ya bağlanmaları ne de ABD ile ilişkilerin değerinin düşürülmesi gerektiğini, her iki tarafla da iyi ilişkilerin teminat altına alınması gerektiğini söyledi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Güney Kıbrıs’a yapacağı ziyaretten de söz eden Kiprianu, iki ülke arasında imzalanması gereken ikili anlaşmaların son yıllarda askıda bulunduğuna dikkati çekerek, bu anlaşmaların imzalanması yönünde kendi taraflarından bir gecikmenin söz konusu olduğunu, bununla birlikte Lavrov’un ziyaretinin ardından ise bazı olguların kendi yolunu bulacağına inandığını söyledi. 
  Kiprianu, Lavrov’un gelişi ile birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerin netlik kazanacağını da ifade etti. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
turkish power
turkish power - 4 yıl Önce

ruslarin kara para aklama cenneti her turlu yaptirimi ambargoyu deldikleri mafia cenneti

SIRADAKİ HABER

banner471

banner473