Bize ne kalacak?

Rum tarafı, doğal gazdan elde edilecek geliri kamu borçları için kullanacak

Bize ne kalacak?
 Rum hükümeti, askeri ve ekonomik alanda imzaladığı uluslararası anlaşmalara ilaveten, olası bir çözüm öncesinde doğal gazın gelirleriyle ilgili ‘tek yanlı’ fon oluşturma çalışması yapıyor.
   Haravgi gazetesinin haberine göre, elde edilecek gelirlerin bir kısmı Rum hükümetinin kamu borçlarını azaltmak için kullanılacak, geri kalan kısmı ise dış yatırımlar için değerlendirilecek.
   Gazete, Maliye Bakanlıüğı tarafından hazırlanan tasarının 19 Eylül’de Rum Meclisi Ekonomi Komitesi’nde görüşüleceğini bildirdi.
   Yasa tasarısında Ulusal Yatırımlar Fonu’nun oluşturulmasının öngörüldüğünü kaydeden gazete, ilk aşamada gelirlerin kamu borcunun azaltılması için kullanılmasının planlandığını belirtti.
   Gazete ayrıca elde edilecek gelirlerin bazı sektörlerde kullanımına izin verilmeyeceğini, gelirlerle Güney Kıbrıs dışında yatırım yapılacağını aktardı.
   Haberde yasa tasarısının Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkililerinin yardımlarıyla hazırlandığı da kaydedildi.

Larnaka’yı kullanma izni

   Bu arada Rum Hükümeti’nin, hidrokarbonlar alanında faaliyet gösteren bir şirkete kentin limanını kullanmasına devam etmesi yönünde izin verdiği bildirildi.
   Haravgi gazetesi “Larnaka’yı Yine ‘Sattılar’” başlığıyla manşetten verdi haberinde, Rum Hükümeti’nin Larnaka Limanı’nın kullanımıyla ilgili yeni gizli kararlar aldığını; Belediye Meclisi’nin bu konudaki tutumunu görmezden gelerek hidrokarbon şirketinin limanı kullanma iznini uzattığını yazdı.
   Güvenilir kaynaklara göre Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Marios Dimitriadis, 1 Eylül tarihli mektubunda Belediye yetkililerine Rum Liman Başkanlığı Yönetim Kurulu’nun ENI şirketinin faaliyetlerinde destek hizmeti verecek olan Medserv şirketinin limanı kullanma iznini bir yıl uzattığı bilgisini verdiğini aktaran gazete, Dimitriadis’in önlerine Noble şirketinin de benzer bir talebinin bulunduğu ve onaylanacağı bilgisini verdiğini kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016, 09:59

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER