Bacasız fabrika

“Yabancı uyruklu bir öğrenci KKTC’ye bir yılda yaklaşık 17 bin dolar katkı sağlıyor” diyen Ziya Öztürkler, üniversitelerin ülke ekonomisine yaptığı katkıya da dikkat çekti

Bacasız fabrika
Rahme ÇİFTÇİOĞLU
Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, KKTC üniversiteleri hakkında hakkında değerlendirmelerde bulundu.
KKTC’de 14 üniversite ve yaklaşık 6 bin öğretim görevlisi olduğunu söyleyen Ziya Öztürkler, bu yılki öğrenci sayısının da 90 bini geçeceğini aktardı.
“Yabancı uyruklu bir öğrenci KKTC’ye bir yılda yaklaşık 17 bin dolar katkı sağlıyor.
Bunun yüzde 30’u eğitime, yüzde 26’sı yeme-içmeye, yüzde 16’sı konaklamaya, yüzde 6’sı ulaşıma, yüzde 6’sı giyime, yüzde 4’ü haberleşmeye, yüzde 4’ü hava yolu şirketlerine, yüzde 4’ü kırtasiyeye, diğer yüzde 3 ise sosyal aktivite ve diğerlerine gidiyor” diyen Öztürkler, üniversitelerin ülke ekonomisine yaptığı katkıya da dikkat çekti.


“Yükseköğrenimde her 
vatandaşa görev düşüyor”
Yükseköğrenimdeki istatistiki bilgileri Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) açıklayan Öztürkler, KKTC’deki yükseköğrenimle ilgili değerlendirmelerde de bulundu.
Bu konudaki sorumluluğun sadece Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Yükseköğretim Planlama, Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’na (YÖDAK) ait olmadığını dile getiren Öztürkler, üniversite öğrencilerinin kabul görmesi, sosyal ortam, ulaşım gibi noktalarda belediyelere, kaymakamlıklara, İçişleri Bakanlığı’na kısacası topluma, her vatandaşa görev düştüğünü belirtti.
Belediyelerle ilgili bazı örnekler veren Öztürkler, Güzelyurt Belediyesi’nin üniversite öğrencilerinin sorunlarıyla ilgilenecek küçük bir birim oluşturduğunu, Gazimağusa Belediyesi’nin de bununla ilgili adım attığını kaydetti.
KKTC’de 22 bin olan uluslararası öğrenci sayısının bu yıl 26-27 binlere yükseldiğini söyleyen Ziya Öztürkler, uluslararası öğrencilerin KKTC farkındalığını gördüklerini, bu öğrencilerin yüksek öğrenimdeki ağırlığının hissedilmeye başlandığını vurguladı.

Sadece Türkiye’den gelen öğrencilerle olmaz
Özellikle 3’üncü ülkeden gelen öğrencilerin KKTC’deki yükseköğreniminin devamlığı açısından önem arz ettiğini söyleyen Öztürkler, sadece Türkiye’den gelen öğrencilerle bu alanda devamlılığın sağlanamayacağını dile getirdi.
Türkiye’deki üniversite sayılarının arttığını, özel üniversite sayılarının da günden güne yükseldiğini belirten Öztürkler, bunun da beraberinde rekabeti getirdiğini belirtti, “Esas noktalarımızdan biri de üçüncü ülkeler olmalı. Uluslararası öğrenci sayısının artması önemli, bunun üzerinde durulması gerek” dedi.

“Yaklaşık 6 bin akademisyen…”
Geçtiğimiz yıl 12 olan üniversite sayısının bu yıl 14’e yükseldiğini kaydeden Öztürkler, yaklaşık 6 bin akademisyenin buralarda görev yaptığını aktardı.
Yükseköğrenimdeki öğrencinin ana lokomotifinin Türkiye olduğuna da işaret eden Ziya Öztürkler, bu yılki ilk ve ikinci yerleştirmelere göre Türkiye’den yaklaşık 14 bin öğrencinin adadaki üniversitelere kayıt hakkı kazandığını söyledi.
Geçtiğimiz yıl adada 12 bin KKTC vatandaşı üniversite öğrencisi bulunduğunu belirten Öztürkler, bu yılki sayının 12 bin, 12 bin 500 civarında olacağını öngördüklerini, TC vatandaşı öğrencilerin sayısının 50-55 bine yükseleceğini tahmin ettiklerini kaydetti.
Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, geçtiğimiz yıl KKTC üniversitelerinde öğrenim gören öğrenci sayısının 85 bin civarında olduğunu belirtti, bu yılki sayısının 90 bini geçeceğini aktardı.
Öztürkler, “Bu yılki öğrenci sayısının geçen seneninkinin en az 7-8 bin üzerinde olacağını söylemek çok da yanlış olmaz” dedi.

“Uluslararası akreditasyonlar önemli”
Son yıllarda KKTC üniversitelerinin kaliteyi yukarıya çekmek için bilimsel yayınlar konusundaki çalışmaları artırdığını kaydeden Öztürkler, “1990’da dünyada 1,3 milyon uluslararası öğrenci varken, 2016’da bu sayı 6 milyona ulaştı. Uluslararası akreditasyonlar bu noktada önemli.
Üniversitelerimiz, uluslararası akreditasyonlar alıyor” ifadesine yer verdi.
Bunun eğitimde kalite anlayışının daha da yükseldiğini gösterdiğini vurgulayan Öztürkler, bu sayede KKTC’deki yükseköğrenimin belli bir noktaya ulaşacağına inanç belirtti.

2012-2016 verileri...
Öztürkler, geçtiğimiz yıllara göre, öğrenci sayılarıyla ilgili istatistiki bilgileri de verdi. Buna göre, 2011-2012 eğitim-öğrenim döneminde yaklaşık 10 bini KKTC, 29 bini TC, 7 bini üçüncü ülke vatandaşı 47 bin civarında öğrenci ülkede eğitim aldı.
Ülkede, 2012-2013’te 11 bini KKTC, 31 bini TC, 11 bini üçüncü ülke vatandaşı 55 bin civarı öğrenci, 2013-2014’te yaklaşık 12 bini KKTC, 34 bini TC, 15 bini üçüncü ülke vatandaşı yaklaşık 62 bin öğrenci, 2014-2015’te 12 bin KKTC, 41 bin TC ve 20 bin üçüncü ülke vatandaşı 74 bin civarı öğrenci eğitim gördü.
2015-2016’de ise yaklaşık 13 bin KKTC, 46 bin TC, 23 bin üçüncü ülke vatandaşı 84 bin civarında öğrenci KKTC üniversitelerinde eğitim aldı.

Bir yükseköğrenim öğrencisinin ülkeye katkısı...
Yüksek Öğrenim ve Dış ilişkiler Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıl yaptığı bir anketten de söz eden Ziya Öztürkler, Türkiye’den gelen dahil yabancı uyruklu bir öğrencinin ülkeye sağladığı maddi katkıyı aktardı.
Buna göre, yabancı uyruklu bir öğrenci KKTC’ye bir yılda yaklaşık 17 bin dolar katkı sağlıyor.
Bunun yüzde 30’u eğitime, yüzde 26’sı yeme-içmeye, yüzde 16’sı konaklamaya, yüzde 6’sı ulaşıma, yüzde 6’sı giyime, yüzde 4’ü haberleşmeye, yüzde 4’ü hava yolu şirketlerine, yüzde 4’ü kırtasiyeye, diğer yüzde 3 ise sosyal aktivite ve diğerlerine gidiyor.

“Türkiye’ye giden öğrenci sayısında artış var”
Öte yandan her yıl 2 bin 500 öğrencisinin KKTC liselerinden mezun olduğu bilgisini de veren Ziya Öztürkler, öğrencilerden yaklaşık 300- 400’ünün Türkiye’ye, 100-150’sinin üçüncü ülkelere gittiğini, 700-800 öğrencinin de KKTC’de kaldığını, bunların 600-700’ünün buradaki üniversitelere kayıt yaptırdığını söyledi.

30 milyon TL’nin üzerinde burs...
Burslar konusunda da kısa bir değerlendirmede bulunan Öztürkler, yaklaşık 3 bin öğrencinin ön lisans, lisans, yüksek lisans alanlarında Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’ndan burs aldığını, gençlere yılda 30 milyon TL’nin üzerinde katkı sağlandığını söyledi.
Öztürkler, Atatürk Öğretmen Akademisi’nde (AÖA) geçtiğimiz yıl itibarıyla yaklaşık 100 öğrenci olduğunu da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016, 09:39

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER