banner564
banner556

‘Çöküş yok’ 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias, Crans Montana müzakerelerinin kendileri açısından başarı olduğunu savundu

‘Çöküş yok’ 

   Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias Güvenlik ve Garantiler konusu artık masada olduğunu, Kıbrıs sorununda ilk kez bir müzakereden diğerine, öncekinden daha iyi durumda gideceklerini söyledi.

   Politis gazetesi “Çöküş Mü? Hangi Çöküş?... Kocias Crans Montana’yla İlgili ‘Çöküş’ Nitelemesini Reddetti” başlıklı haberinde Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın, Lefkoşa’nın Rum kesimindeki bir kilise arazisinin Yunanistan Büyükelçiliği binası inşa edilmek üzere Yunanistan devletine devri için dün düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmanın Kıbrıs sorunuyla ilgili bölümüne yer yerdi. 
Kocias, ön hazırlık konusunda 2016’dan beri yaptığı “uyarılara” göndermede bulunarak “Kıbrıs sorununda yeni müzakere turunun, yeterli ön hazırlık yapılması şartıyla başlaması gerektiği” görüşünü ortaya koydu. 
   “Çöküş” nitelemesini reddeden ve Crans Montana’da geçen yıl düzenlenen konferansın, yeterli ön hazırlık yapılmadığı için sonuç vermediğini söyleyen Kocias “İlk kez, Kıbrıs sorununda bir müzakereden ötekine, öncekinden iyi pozisyonda gidiyoruz” dedi ve bu iddiasını şöyle izah etti:
   “Genellikle bir müzakereden sonra, öncekiden çok daha kötü şartlarda olur. Şimdi, müzakere masasında Güvenlik ve Garantiler konusu var ve bunu, Crans Montana sırasında BM Genel Sekreter de kabul etti. dolayısıyla daha öncekine nazaran çok daha iyi pozisyondan başlayacağız.” 

İzmir buluşması

   Kocias TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İzmir’de yaptığı temaslardan sonra “belirti” olup olmadığı sorulduğunda “belirtileri biz yaratmalıyız” dedi, Kıbrıs sorunu gibi meselelerde prosedüre katılan diğer taraflardan da karşılık gelmesi gerektiğini söyledi. 
   Kıbrıs müzakerelerine ön hazırlık için Türk dengi ve/veya İngiltere ile çaba harcayıp harcamayacağı sorulduğunda “Çöküşe sürükleyecek ve referandumlarda olumlu sonuç çıkmayacak müzakerelere girilmesi verimli değildir” diyen Kocias, Çavuşoğlu ile aralarında yakınlaşma (görüş birlikleri) isteğinin gerçekleşmesi dileğinde bulundu “kastettiğim, doğrudan müzakere prosedürüne başlamadan çözüm değil” izahında bulundu.
   Nikos Kocias sözlerini “Çabanın sonuç vereceğini garanti edemem ama mücadele edeceğimiz garantisini verebilirim” diyerek tamamladı.

1974 darbesi için özür diledi
   Bu arada Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, 15 temmuz 1974 darbesi nedeniyle Yunan Hükümeti adına, Rum halkından, özür diledi.
   Kocias sözlerinin devamında neden oldukları olguların iade edilmesi noktasında borçlarının bulunduğunu, helenizmin, Rum halkıyla kardeşliği, mücadeleleri yerine getirmeyi ve 1974 yılında kendi suçlarıyla neden oldukları şeylerin iade edilmesini hayal ettiğini belirtti. 
   Arazinin kendilerine devredilmesi lütfundan dolayı Cikko ve Dillirga Metropoliti Nikiforos’a teşekkürlerini de sunan Kocias, bu jestle birlikte, kendilerine, Yunan bayrağının, daha merkezde, Lefkoşa’nın bir noktasında dalgalanması fırsatının verildiğini ifade etti. 
    Bu bağışın, helenizmin sahip olduğu büyük bağların göstergesi olduğunu söyleyen Kocias, Kıbrıs’ı, özgür, BM Genel Sekreteri’nin de benimsediği şekilde, normal devlet, asker ve garantilerin olmadığı bir ülke olarak görme rüyasına da sahip olduklarını belirtti. 
   Kocias, anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte, Kıbrıs sorununun çözümü için büyük bir inançla çalışma için güç ve ilham aldıklarını, bunun bugünkü görüşmenin özü olduğunu ifade etti. 
Kocias, rüyalarının sadece, güzel, üretken ve yaratıcı bir Yunan Büyükelçiliği değil, özgür ve birleşmiş bir Kıbrıs’ta büyükelçilik de olduğunu söyledi. 

İkon hediye etti

   Cikko ve Dillirga Metropoliti Nikiforos ise yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs’a sağladığı dayanışma nedeniyle Yunanistan’a teşekkürlerini sundu. 
   Var olmalarının ve var olacak olmalarının Yunanistan’dan ileri geldiğini söyleyen Nikiforos, ülkenin özgür ve bağımsız olması temennisinde de bulundu.
   Nikiforos açıklamasında ayrıca “mavi beyaz Yunan bayrağının, en kısa zamanda bu binanın(büyükelçilik binası) üzerinde dalgalanması beklentisini de dile getirdi. 
Nikiforos ayrıca yeni Yunanistan Büyükelçilik binasına konması için Kocias’a Meryem Ana ikonu hediye etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner465