banner564
banner622

Diğerleri kim?

Rum Merkezi Cezaevindeki mahkum Tansu Çıdan’ın dayakla öldürülmesinin ardından tutuklanan 8 kişiden ikisinin Kıbrıslı Türk, birinin Kürt olduğu açıklandı

Diğerleri kim?
banner598

   Uyuşturucudan mahkum olan Tansu Çıdan (41) isimli Kıbrıslı Türk’ün Rum Merkezi Cezaevi’nde tutulduğu sırada dövülerek öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

   Fileleftheros’un “Ölü Bulunmasından 36 Saat Önce Olay… Kürt ve İki Kıbrıslı Türk Aktif Katıldı”  başlıklı haberine göre kamera kayıtlarında, ölümünün resmen ilan edilmesinden 36 saat önce Çarşamba sabahı saat 09.24’te Çıdan’ın, 1 numaralı şüpheli mahkumun (adı belirtilmedi) teşviki ile “7” numaralı hücreye girdiği ve 1 numaralı şüpheli tarafından kapının dış tarafındaki anahtarla kilitlendiği görüldü.
   Çıdan, kapısı kilitlenen 7 numaralı hücrede yaklaşık 8.5 saat kaldı ve saat 17.54’te çıktı. Bu süre içerisinde, mahkemeye çıkartılan ve haklarında 8’er gün tutukluluk emri alınan 8 şüpheliden 2’si Çıdan’ı iki kolundan desteklenerek bu sefer 4 numaralı hücreye götürdü. Götürülmesi sırasında vücudu ve yüzü çarşafla örtülen Çıdan 4 numaralı hücreden bir daha canlı çıkamadı. Gece saat 21.00 sularında şüphelilerden 3’ü, birinin elinde kırmızı bir fanila varken 4 numaralı hücreye girdi ve kısa süre sonra, kırmızı fanilada bir şey gizleyerek geri çıktı.

İsim verilmedi

   Gazeteye göre Cezaevi’nden yapılan resmi açıklamada, cezaevi yönetiminin Çıdan’ın durumundan Perşembe gecesi saat 21.15’te, yani üç şüphelinin 4 numaralı hücreden çıkmasından 15 dakika sonra haberdar edildiği ve derhal çağrılan tıp görevlisinin Çıdan’ı hayata döndürmeye çalıştığı, sonrasında Lefkoşa Rum Genel Hastanesi’ne kaldırıldığı, olayın polise 21.55’te bildirildiği kaydedildi.
  Kamera kayıtlarında 26 Ekim Çarşamba günü saat 17.54’te Çıdan’a (ayakta durması için) destek verildiği görülmesine rağmen o kanatta görev yapan Cezaevi görevlisi raporunda, Çıdan’ın ölümünden bir gün önce sağlıklı göründüğü notunu düştü. Cezaevi açıklamasında ise saat 27 Ekim Perşembe günü 17.06’daki sayımda Çıdan’ın ‘hazır bulunduğu, vücudunda görünen herhangi bir yaralanma veya herhangi şüpheli bir şey görülmediği, konuştuğu gardiyanlara hiçbir şey söylemediği” kaydedilmişti.
   Gazete önceki akşam tutuklanan ve dün de Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’ne çıkartılarak haklarında 8’er gün tutukluluk emri alınan 8 mahkûmdan biri Kürt, ikisi Kıbrıslı Türk olduğu belirtilen 3 mahkumun aktif rol almış göründüğünü de haberine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473