banner564
banner556

Fitili çekti

Rum müzakere heyetinde yer alan Tumazos Çelebis’in, Crans Montana’da yaşananlara ilişkin açıklamaları Güney Kıbrıs’ta deprem etkisi yarattı

Fitili çekti

    Rum Komünist AKEL Politbüro Üyesi, Kıbrıs Sorunu Bürosu Başkanı ve Kıbrıs Rum yönetiminin müzakere gruplarında yer alan Tumazos Çelebis’in Kıbrıs Rum tarafının, İsviçre’nin Mont Pelerin ve Crans Montana kasabalarında gerçekleştirilen müzakerelerde izlediği tutuma ilişkin yaptığı açıklamalar, Güney Kıbrıs’ta deprem etkisi yarattı.

   Politis gazetesi “Çelebis’in açıklamaları sonrasında siyasi yangın” başlığıyla verdiği haberde, Çelebis’in İsviçre’deki müzakerelerde Kıbrıs Rum tarafı ve Yunanistan’ın tutumuna ilişkin açıklamalarının Güney Kıbrıs gündemini hareketlendirdiğini, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in iddialara yanıt verdiğini yazdı.
Habere göre Çelebis açıklamalarında şu ana başlıklara dikkat çekti:
1. BM Genel Sekreteri’nin Crans Monata’da Anastasiadis’e, Türkiye’nin garantilerin kaldırılacağına dair kendisine taahhüt mektubu verdiğini iletmesi,
2.Anastasiadis’in Mont Pelerin’deki müzakereleri, Mustafa Akıncı’nın sunduğu öneriler sonrasında taraflar neredeyse uzlaşıya varacağı sırada masayı terk etmesi.
3. O dönemin Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’ın “konferansa gidilebilmesi için askerlerin çekilmesi ve Kıbrıs sorununun nerdeyse çözülmüş olması” şeklindeki gerçekçi olmayan tutumu.
4. O dönemde Rum Hükümet Sözcüsü olan Nikos Hristodulidis’in, Kıbrıs Rum tarafının öneriler sunması gerektiği argümanına karşı çıkarak, toprak ve bir dizi diğer başlıklarda anlaşma arifesine bir anda bunu ‘vatana ihanet’ olarak gördüğünü söylemesi”.

Anastasiadis bir kısmını yalanladı

   Gazete, Çelebis’in bu açıklamalarına Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten yanıt geldiğini ancak Mont Pelerin’deki müzakereleri neden aniden terk ettiğine dair hiçbir şey söylemediğini yazdı.
   Gazete, Anastasiadis’in açıklamalarının Mont Pelerin’den ziyade Crans Montana’da olanlara yoğunlaştığını vurguladı.
   Anastasiadis dünkü açıklamasında özetle, Çelebis’in açıklamalarının “temelsiz iddialar” olduğunu savunurken, başkanlık seçimleri öncesi tartışmalara dahil olmak istememesine karşın, müzakerelerdeki çıkmazdan Kıbrıs Rum tarafının sorumlu olduğu şeklindeki iddialara yanıt vermek durumunda kaldığını belirtti.
   Türkiye’nin garantiler ve müdahale haklarının kaldırılacağına dair BM Genel Sekreteri’ne güven mektubu verdiği şeklindeki iddiaların doğru olmadığının BM’nin tutanaklarına bakıldığında görülebileceğini öne süren Anastasiadis, bu iddiaların doğru olmadıklarının ayrıca, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “kritik yemek” öncesinde ve sonrasında yaptığı açıklamalarla, müzakereci Andreas Mavroyannis’in açıklamalarından da görülebileceğini iddia etti.
   Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının “5 ve 6 Temmuz tarihlerinde sunulduklarını” ve bu önerilerin hazırlanmasında Çelebis’in de yer aldığını vurguladı.

Çelebis’ten yanıt gecikmedi

   Gazete, Anastasiadis’in açıklamalarına Çelebis’in yanıtının gecikmediğini bildirdi. Çelebis’in, “Fileleftheros” gazetesinde 28 Kasım 2021 tarihinde yayınlanan ve BM Genel Sekreteri ile Anastasiadis arasında 6 Temmuz 2017’deki görüşmenin tutanaklarını içeren habere atıfta bulunduğunu aktardı.
   Çelebis, söz konusu haberde, Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri’yle görüşmesinin tutanaklarının yer aldığını, bu tutanakları okuyan herkesin, söyleminin doğruluğunu görebileceğini de vurguladı.
Çelebis ayrıca, Anastasiadis’in diğer iddiaları karşısında gerekirse yanıt verme hakkını saklı tutacağını ifade etti.
Fileleftheros’un 28 Kasım 2021 tarihli haberi

    Gazete haberinin devamında ise, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Anastasiadis arasında 
6 Temmuz 2017’de gerçekleşen görüşmenin tutanaklarının Fileleftheros gazetesinin 28 Kasım 2021 tarihli sayısında yer aldığı şekliyle olduğu gibi aktardı.
   Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttı:
Fileleftheros: 2016-2017 İçin 2018’i Göstererek Yanıt Verdi – Başkan Mont Pelerin İddialarının Asılsız Olduklarını ve BM Genel Sekreterinin Crans Montana Tutanaklarıyla Yalanlandıklarını Söyledi.
Alithia: Çelebis’i Yalanladı ve Hristodulidis’i Desteksiz Bıraktı.
Haravgi: Başkan Mont Pelerin’den Neden Ayrıldığını Söylemiyor – Olaylar Kendiliğinden Konuşuyor – Guterres: Türkiye Garantileri Terk Etmeye Hazır. 

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2022, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472