banner564
banner556

‘İşgale karşı direniş’

EOKA’nın 60’ıncı kuruluş yıldönümünde Rum siyasi partilerinden ‘milli’ nutuklar

‘İşgale karşı direniş’
   EOKA tedhiş örgütünün 60’ıncı kuruluş yıldönümü nedeniyle mesaj yayınlayan Rum siyasi partileri, ‘işgalden kurtuluş’ için aynı ruhla mücadele çağrısında bulundular.
   EOKA’nın 1 Nisan 1955’te silahlı saldırılara başlamasının yıldönümünü selamlayan Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, bunun kendileri için anlamının büyük olduğunu söyledi.
   Rum lideri Nikos Anastasiadis’in partisi DİSİ, Güney Kıbrıs’ın ekonomik bir sınavdan geçtiğini ve vatanın yarısının “işgal altında” olduğunu iddia ederek, geçmişten ders almaları gerektiği üzerinde durdu. 
   Vatandaşlar ve siyasi partilerin zamanın kışkırtmalarına yanıt verme sorumluluğuna sahip olduğunu belirten EDEK, “Türk işgalinden” ve memorandumunun boyunduruğundan kurtulmaları için mücadele etmeleri gerektiğini savundu. 

Türkiye ve Troyka

   Vatandaşlar İttifakı, birçok “kahramanın” ölümünün üzerinden 60 yıl geçtiğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin askeri işgali” ve Troyka’nın ekonomik işgali atında bulunduklarını söyledi.
   Çevreciler ve Ekologlar Hareketi, ekonominin iyileşmesi yönünde gösterilen çabalara paralel olarak, Türkiye’nin kendi çıkarına olacak bir çözüme ulaşma yönündeki eylemlerini engellemek için diplomatik düzeyde çabalar gösterilmesi gerektiğinden söz etti. 
   Rum Eğitim Bakanı Kostas Kadis ise işgal ve toplumsal sorunlardan kaynaklanan kışkırtmaların göğüslenmesi için herkesi birlik olmaya çağırdı. 
   Haberde, günün anlamı dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleneceği, kiliselerde dualar okunacağı da belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2015, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner455