banner564

Lidere destek verecek

Papadopulos, Kıbrıs konusunda siyasi güç oluşturmak için harekete geçti

Lidere destek verecek
banner598

   Rum siyasi partilerinden DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ışığında ortak cephe kurmak için üstlendiği inisiyatif çerçevesinde EDEK Başkanı Marinos Sizopulos ile bir araya geldiği belirtildi.

   Haravgi gazetesi, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ile EDEK Başkanı Marinos Sizopulos arasındaki görüşmenin ana gündem maddesinin Kıbrıs sorunu olduğunu yazdı.
Habere göre, Papadopulos ve Sizopulos yaptıkları açıklamada görüşmelerinin amacının hükümetin programının hayata geçirilmesine ilişkin iş birliği ve daha iyi koordinasyon sağlanmasının yanı sıra, Kıbrıs sorununda Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’e destek verilmesi olduğundan söz ettiler.
   Papadpulos’un üstlendiği inisiyatifin soru işaretlerine neden olduğunu çünkü her iki partinin de (DİKO ve EDEK) Kıbrıs sorunu konusunda Hristodulidis’ten farklı görüşte olduğunu yazan gazete, Hristodulidis’in, iki kesimli iki toplumlu federasyon için görüşmelerin yeniden başlamasından yana tavır sergilediğini, iki partinin ise farklı görüş dile getirdiğini anımsattı.
   Habere göre, EDEK Başkanı Marinos Sizopulos dün yaptığı açıklamada, iki kesimli, iki toplumlu federasyona karşı olduklarına dair görüşünü yineledi.
Gazete, “Astra” kanalının haberine dayanarak, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos’un bu inisiyatifinin, daha sonra hükümet programına yönelik bağlılığını açıklayan Başkanlığı şaşırttığını da yazdı.
   Fileleftheros gazetesi, ilgili haberi “Nikolas Papadopulos’un Kıbrıs Sorununa İlişkin İnisiyatifi Seçimler Öncesinde Mesajlar Göndermek İstiyor” başlığıyla aktarırken Papadopulos’un inisiyatifinin iki ekseni hedeflediğini yazdı.
   Bunlardan ilkinin seçimler ışığında topluma ve özellikle DİKO seçmenine göndermek istediği mesajlar, diğerinin ise DİKO’nun koalisyon hükümetinde figüran değil başrol görevinde olduğunu Başkanlığa ve Hristodulidis’e iletmek olduğunu yazan gazete, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’in gelişiyle başlayan hareketlilik  nedeniyle Kıbrıs sorununun böyle bir inisiyatife olanak tanıdığını da belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474