banner493

‘Ortak strateji’

Anastasiadis, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ‘Yavuz’un 7’inci parseldeki sondajlarını ele aldı

‘Ortak strateji’
banner432

   Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un,

17 Ekim’de yapılacak zirve toplantısı öncesinde sürekli temas içerisinde olmayı kararlaştırdıkları bildirildi.
   Alithia gazetesinin haberine göre Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Anastasiadis ile Macron’un telefon görüşmesi yaptıklarını ve Türkiye’nin 7’inci parseldeki “yasadışı faaliyetleri” ile Doğu Akdeniz’deki duruma dair görüş alışverişinde bulunduklarını açıkladı.
   Prodromu, Anastasiadis ile Macron’un Türk faaliyetleriyle nasıl mücadele edilebileceğine dair yöntemler üzerinde durduklarını kaydetti.
   Prodromu, Macron’un Fransa’nın tezini yineleyerek, Türkiye’nin eylemlerini kınadığını ve Avrupa Hukuku ile Uluslararası Hukuku ihlal eden bu faaliyetlere son vermesi gerektiğinin altını çizdiğini söyledi.

Partilerden kınama
   Gazete, bir diğer haberinde ise Rum siyasi partilerin, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki faaliyetlerine tepki gösterdiklerini yazdı.
    Habere göre DİSİ, uluslararası toplumun Türkiye’nin sözde “MEB” içerisindeki faaliyetlerini topyekûn kınayarak, bu faaliyetleriyle Türkiye’nin uluslararası hukuka aykırı hareket ettiğini kaydetti.
DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin doğal kaynakları ile hakları konusunda müzakereye gidilmemesi gerektiğini ve bunun, Türkiye’nin Rum tarafını sürüklediği bir “tuzak” olduğunu belirtti.
   ABD Dışişleri Bakanı’nın bu konuda yapmış olduğu net açıklamalardan memnuniyetini de dile getiren Papadopulos, uluslararası toplumun Türk faaliyetlerinin yasadışılığı ve kışkırtıcılığından haberdar olduğuna işaret etti.
   EDEK de, ülkenin siyasi güçlerinin, Türkiye’nin stratejik arzularını anlayamamalarının üzücü olduğunu belirterek, Türkiye’nin doğalgazın değerlendirilmesi konusuna müdahil olmasına doğrudan veya dolaylı olarak destek verdiklerini kaydetti. 

Üçlü zirveye onay

   Bu arada Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorununun çözümü müzakereleri çerçevesinde BM Genel Sekreteri’nin, liderlerle üçlü görüşme yapma konusundaki düşüncesine olumlu yanıt verdiği iddia edildi.
   Politis gazetesi: “Paris’te Üçlü Zirveye Yeşil Işık – Başkan Üçlüye Evet Dedi – Guterres’ten Çabaların Hızlandırılması Girişimi” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından yer verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla üçlü görüşme yapılması yönündeki girişimlerine olumlu yanıt verdiğini iddia etti.
    Gazete, Anastasiadis’in Guterres’in üçlü görüşme girişimine olumlu bakmasına karşın görüşme gerçekleşene kadarki sürede alınması gereken çok yol olduğunu bildiği yorumunda bulunurken üçlü zirvenin 12-13 Kasım tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilecek Barış Forumu sırasında yapılacağını öne sürdü.
   Üçlü görüşme öncesinde BM Genel Sekreterinin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un adaya gelip gelmeyeceğinin henüz netleşmediğini vurgulayan gazete, BM’nin hedefinin, üçlü zirvenin ardından dışişleri bakanları düzeyinde gayrı resmi bir beşli konferans gerçekleştirilmesi olduğunu da iddia etti.

banner508
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner473

banner460