Nerede bu devlet!

banner453

Tüm yollara bariyerler yapılması ve trafikte seferberlik başlatılması gerektiğini belirten trafiğe kurban verilen canlar için isyan etti

Nerede bu devlet!
banner432
banner480

 Cumhuriyet Meclisinin dünkü Genel Kurul toplantısında dün ilk olarak başkanlığın genel kurula sunuşları yapıldı.

Genel Kurul Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın Genel Kurulda üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi ile Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın Genel Kurulda Üçüncü görüşmesine ilişkin tezkeresi okundu ve onaylandı.
Genel Kurul’da daha sonra Başbakanlığın, Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğünün 91’inci maddesi uyarınca Genel Kurul’da ve komitelerde görüşülmeye devam edilecek ve geri çekilecek yasa ve karar tasarılarına ilişkin tezkeresi; Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile KKTC hükümeti arasında Askeri Eğitim Desteğine İlişkin Protokol; Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti arasında imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasına ilişkin protokol; Başbakanlığın, Cumhuriyet Meclisi İçtüzüğünün 91’inci maddesi uyarınca Genel Kurul’da ve komitelerde görüşülmeye devam edilecek ve geri çekilecek yasa tasarılarına ilişkin tezkeresi ve Demokrat Parti Başkanlığı’nın Meclis sözcüsüne ilişkin tezkeresi bilgiye sunuldu.
Cumhuriyet Meclisinde milletvekillerinin konuşma süreleri için yeni uygulama başlatıldı. Kürsüden konuşma yapacak milletvekillerine verilen konuşma süresi kürsü üzerinde yer alacak kronometreden takip edilebilecek. 


Angolemli: Trafikte seferberlik başlatılmalı
Bu uygulamada ilk sözü TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli aldı. 
Angolemli, dün akşam yaşanan trafik kazasında suçlunun bugüne kadar ülkeyi yönetenler olduğunu savunarak, Türkeli’de de aynı olay olduğunu, hemen arkasına bariyer yapıldığını ancak daha sonra bunun durduğunu kaydetti. 
Tüm yollara bariyerler yapılması ve trafikte seferberlik başlatılması gerektiğini, çünkü canların gittiğini belirten Angolemli, “Karpaz, Mağusa yollarında canımız elimizde gidiyoruz. Nerde bu devlet, trafikte para istemeyen düzenlemeler yapılabilir, ilk önce onları sonra diğerlerini yapalım, yavaş yavaş sıra hepimize gelecek. Aydınlatmalar yapılmalı, hiç vakit geçirmeden hükümet icraata geçmeli” dedi. 

“Sayıştay denetimleri 20 yıl geriden geliyor”
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Sayıştay Komitesi’nin raporlarının ele alındığı sırada söz alan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli, Sayıştay denetimlerinin 20 yıl geriden geldiği eleştirisinde bulundu.

banner477
Angolemli, “Bu da demek oluyor ki 2019 yılını Sayıştay 20 yıl donra denetleyecek” diyerek, zamanında yapılmayan denetimlerin kurumlara zarar verdiğini belirtti.
Eğitime emlak vergisinin yüzde 15’ini aktaran belediyeyi soran Angolemli, Mağusa’da herkesin belediye ve icraatlarıyla ilgili tedirgin olduğunu dile getirdi. Angolemli, “Mağusa Belediyesi battı mı batmadı mı? Bilmek istiyoruz. Kanalizasyon sorunları var. Mağusa’da kanalizasyondan gelen  pis kokular ne olacak? Sorunlar yakın gelecekte giderilecek mi?” dedi.

Hasipoğlu rapor okudu
Kurulda daha sonra Hukuk Muhakemeleri Usulü (Değişiklik) Yasa Tasarısı (Y.T.No:105/2/2019) ve Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin tasarıya ilişkin raporu okundu.
Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu’nun komite raporunu okumasının ardından ilk sözü TDP Milletvekili Cemal Özyiğit aldı.

Özyiğit: Alacaklılar sorun yaşıyor
Özyiğit, bir dönem mazbata krizleri yaşandığını hatırlatarak, mecliste yapılan düzenlemeyle mazbata sorunu yaşayanların sıkıntılarının giderildiğini ancak bu kez de alacaklıların sorun yaşadığını söyledi. Komitenin bu çerçevede iyi bir iş çıkardığını kaydeden Özyiğit, yapılan çalışmayla tebliğ ve tahsilat sorunlarının giderilmesi umudunu dile getirdi.
Özyiğit, tasarıya oylarının olumlu olduğunu kaydetti.
Konuşmaların tamamlanmasının ardından tasarı madde madde görüşülerek, oylandı. Kurul daha sonra Kamu Sağlık Çalışanları (Değişiklik) Yasa Tasarısı (Y.T.No:111/2/2019) ve İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesinin Tasarıya ilişkin Raporu ele aldı ve madde madde oylamasını yaptı.
İvedilikleri olmadığı içinde her iki yasa tasarısının bütünü üzerindeki oylama bir sonraki birleşime bırakıldı.  

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner473

banner460