banner493

Ortam gerildi

Aşı karşıtı Rumların eyleminde 12 polisin yaralandığı, çok sayıda kişinin tutuklandığı bildirildi

Ortam gerildi
banner432

  Rum yönetiminin yeni tip koronavirüse karşı aldığı önlemlere, safepass uygulamasına,  aşı için teşvik verilmesine, aşılı olmayanlardan 72 saatte bir hızlı test istenmesine ve yolsuzluklara karşı çıkan 5 bin civarındaki bir grubun önceki akşam Rum Başkanlık Sarayı önünde düzenlediği protesto eyleminde 12 polisin yaralandığı açıklandı

    Alithia gazetesi konuyla ilgili haberi “Aşı Karşıtları Vahşileşti… Protestocular... Başkanlık Sarayı’nda Ciddi Olaylar ve SİGMA’da Zorbalık” başlığıyla manşete çekti.
   Habere göre sosyal medya üzerinden örgütlenen 5 bin civarındaki aşı karşıtı dün akşam üzeri Rum Başkanlık Sarayı önünde toplanarak şu taleplerle protesto eylemi yaptı:
   “Yasa dışı ve anayasaya aykırı buldukları safepass uygulamasının derhal kaldırılması. Rum Yönetimi Başkanı ve siyasi parti ve işverenlerin her 72 saatte bir yapılması istenen hızlı testin ücretinin çalışanlara ve halka yüklenmeyeceğini taahhüt etmesi. 72 saatte bir hızlı test zorunluluğunun derhal kaldırılması. Koronavirüs aşısının hiçbir şekilde zorunlu olmadığının taahhüt edilmesi. İnsanları aşılı-aşısız diye ayrıma tabi tutulmaktan, tehdit ve şantajdan vaz geçilmesi. Kısıtlama önlemlerinin derhal kaldırılması. Kapanmanın yasadışı ve anayasaya aykırı ilan edilmesi. Hızlı testlere harcanan milyonlar ile hastanelerin ve sağlık sisteminin iyileştirilmesi. Testlere ve aşı teşviklerine harcanan paralar ile yoğun bakım ünitelerinin iyileştirilmesi.”

Maskeliler vardı

   İlerleyen saatlerde göstericilerin yarıya yakını protesto yürüyüşüne geçti.  Sigma TV’nin de dâhil olduğu DİAS Grubu kompleksi önüne geldiklerinde, aralarında maskeli şahısların da bulunduğu belirtilen kişiler bina girişindeki güvenlik görevlisini ölümle tehdit ederek görev noktasından uzaklaştırdı. 
   Kanala ait bir aracı Molotof kokteyli atarak ateşe verdi, giriş bölümünü tahrip ederek içeriye girdi ve taş ve Molotof kokteyli de atarak binaya zarar verdi. Olay esnasında canlı haber yayında olan Sigma yayınını kesmek zorunda kaldı. Bir grup saldırganın daha sonra Rum Başkanlık Sarayı’na döndüğü, orada bulunan güvenlik görevlileri ile çatıştığı, çıkan arbedede 12 polis memurunun yaralandığı, olaya karışanlardan bazılarının tutuklandığı, bazılarının da aranmakta olduğu kaydedildi.

Anastasiadis kınadı

   Fileleftheros, birinci sayfasından görsellerle yansıttığı haberine “Yeni Önlemler Vatandaşları Sokağa Döktü… Aşı Karşıtları Başkanlık Önünde Toplandı ve Ciddi Olaylar ile DİAS Grubu’na Yürüdü” başlığını attı. 
   Politis görsel destekli haberine “DİAS Grubuna Saldırı… Aşı Karşıtlarının Protestosu ve Maskelilerin Zorbalığı” başlığını kullandı.
   Gazeteler Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Sigma TV’ye yapılan saldırıyı kınadığını ve suçluların cezasız bırakılmayacağını açıkladığını yazdı. 

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner465

banner460