banner493

Önemli buluşma

Harmancı ve Güngördü, Türkiye’nin 5 büyükşehir belediyesinin başkanları ile bir araya geldi

Önemli buluşma
banner432

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin davetlisi olarak KKTC’de bulunan Türkiye’nin 5 büyükşehir belediyesinin başkanı ve beraberlerindeki heyetle görüştü. 
LTB’den yapılan açıklamaya göre, ziyarette Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse yer aldı. Görüşmede ayrıca Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar ve Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ yanında Türkiye’den gelen diğer üst düzey yetkililer de hazır bulundu.
Görüşmede belediyeler arasındaki diyaloğun ve iş birliklerinin geliştirilmesi konusunda fikir teatisinde bulunulurken LTB Başkanı Mehmet Harmancı konuk belediye başkanlarına Başkent Lefkoşa’nın geçmişten günümüze tarihi ve belediye faaliyetleri hakkında bilgiler aktardı. 
Geçmişte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yapmış olan Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Başkan Harmancı’ya bir sonraki ziyaretinde Kadın Sığınma Evi ve Paylaşım Mutfağı’nı yerinde ziyaret etme istediğini belirtti. 

Belediye başkanları Girne’de
Öte yandan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere KKTC’ye gelen Türkiye Belediyeler Birliği heyeti, dün Girne Belediyesi’ni ziyaret etti. 
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Türkiye Belediyeler Birliği heyetini Kuzey Kıbrıs’ta Girne’de görmekten mutluluk duyduklarını belirterek, Kıbrıs Türk belediyelerinin, Türkiye’deki belediyeleri yakından izlediğini dile getirdi.
Türkiye’deki belediyeciliğin, ilerleme göstererek, dünyaya örnek teşkil edecek bir noktaya geldiğini söyleyen Güngördü, KKTC’de de, 1995’ te Belediyeler Yasasının gündeme gelmesiyle bir ilerleme yaşandığını ifade etti. 
Yerel yönetimlerin insana hemen dokunabilen bir organizasyon olduğunu, insanların merkezi yönetimden önce yerel yönetime ulaştığını anımsatan Güngördü, bunun en somut örneğinin Covid 19 salgını döneminde görüldüğünü kaydederek, bu süreçte yapılan çalışmalara değindi.

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner455

banner460