banner564
banner556

Scholz ile görüşecek

banner587

Anastasiadis, Türkiye’yi şikayet etmek için Almanya’ya gitti

banner589
Scholz ile görüşecek

  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Kıbrıs sorununu ve Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerini görüşmek amacıyla dün Almanya’ya gittiği haber verildi.

   Alithia gazetesi, Anastasiadis’in Almanya’da bugün ve yarın gerçekleştireceği iki günlük çalışma ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Başbakan Olaf Scholz ve eski Başbakan Angela Merkel’le görüşmelerde bulunacağını yazdı. Gazete ayrıca, Anastasiadis’in bu sabah Kıbrıs saatiyle 11.00’de Berlin’deki Başkanlık Sarayı'na gideceğini ve Almanya Cumhurbaşkanı tarafından burada karşılanacağını belirtti.
   Anastasiadis’in Almanya Başkanlık Sarayı ziyaretçi defterini imzalayacağını, ardından da Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’le baş başa görüşeceğini kaydeden gazete, görüşmenin ardından iki başkanın iki ülke heyetleri arasındaki görüşmelere başkanlık edeceğini bildirdi.
Anastasiadis’in Kıbrıs saatiyle yarın akşamüzeri 18.00’de ise Başbakanlığa gideceğini ve burada Almanya Şansölyesi Scholz tarafından karşılanacağını kaydeden gazete, ilk önce Anastasiadis ile Scholz’un baş başa görüşeceğini, ardından da iki ülke heyetleri arasındaki görüşmelerin yapılacağını belirtti.

Basın açıklaması yapılacak

banner571

   Görüşmenin gündeminde Kıbrıs sorunu yanı sıra ikili meseleler, Avrupa konuları, ekonomi ve aynı zamanda enerji meselelerinin bulunduğunu yazan gazete, Anastasiadis ile Scholz’un 19.15’te basına açıklamalarda bulunacağını kaydetti.
   Anastasiadis’in 24 Kasım sabahı 10.30’da Yahudi Müzesi'ni ziyaret edeceğini ve “Die Welt” gazetesine demeç vereceğini kaydeden gazete, Berlin ziyareti çerçevesinde eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’le, Merkel’in ofisinde özel bir görüşme yapacağını da haber verdi.
   Anastasiadis’e Almanya ziyareti çerçevesinde Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, Başkanlık Müsteşarı Petros Dimitriu, Güney Kıbrıs’ın Almanya Büyükelçisi Maria Papakiriaku, Başkanlık Ofisi Müdürü Pandelis Pandelidis eşlik ediyor.

Müdahale istiyor

   Fileleftheros ise “Alman Müdahalesi İstiyor” başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Türkiye’nin tavrını değiştirmesi için, Berlin’in destek isteyeceğini yazdı.
Anastasiadis’in Scholz’la görüşmesinde, Türkiye’nin Kıbrıs sorunundaki tutumunu değiştirmesi için ikna edilmesi amacıyla Almanya’dan da “yardım eli” isteyeceğini belirten gazete, benzer bir talebi son görüşmelerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a da ilettiğini anımsattı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473