banner564
banner556

Siyaset güven yitirdi

Eurobarometre sonuçlarına göre Rumların yüzde 62’si hükümetlerine güvenmiyor

banner611
Siyaset güven yitirdi
banner598
banner616

  Eurobarometre’ye katılan Kıbrıslı Rumların yüzde 62’sinin hükümete güven belirtmediği açıklandı.

   Haravgi gazetesi ankete katılanların sadece yüzde 29’unun meclise güven belirttiğini, diğerlerinin olumsuz yanıt verdiğini yazdı.
   Katılımcıların yüzde 42’sinin Avrupa Birliğine güvendiğini belirten gazete, katılımcıların yüzde 54’ü buna olumsuz yanıt verdiğini, yüzde 5’inin de bilmediğini söylediğini iletti.
   Kıbrıslı Rumların büyük çoğunluğunun (yüzde 68) ekonominin durumunu çok kötü olarak değerlendirdiğini de yazan gazete, buna paralel olarak, katılımcıların çoğunun gerek ekonomi, gerek de iş konularında daha kötü günler geleceğini düşündüklerini de ifade etti.
   Ülkeyi meşgul eden en önemli meselelerin ne olduğu sorusuyla ilgili olarak ise, Kıbrıslı Rumların yüzde 47’sinin ilk sıraya pahalılık ve yaşam maliyetindeki artışı koyduklarını yazan gazete, bunu ikinci sırada göçmenlik meselesi (yüzde 40) , üçüncü sırada ise ekonomik durumun (yüzde 39) izlediğini ifade etti.
   Gazete Ukrayna’daki savaşın olası sonuçlarıyla ilgili en çok neyden korktuklarının kendilerine sorulması üzerine ise, katılımcıların yüzde 53’ünün buna ekonomik kriz, yüzde 34’ünün enflasyon, yüzde 32’sinin savaşın başka Avrupa ülkelerine sıçraması, yüzde 27’sinin ise nükleer savaş çıkması olasılığı yanıtını verdiklerini ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473