banner564

Taksim’e götürür

AKEL yetkilisi Çelebis, Rum Yönetimi’nin Fransa ile askeri iş birliğini değerlendirdi

Taksim’e götürür
banner598

    Rum Komünist AKEL Partisi’nin Kıbrıs masası sorumlusu ve eski müzakere heyeti üyelerinden Tumazos Çelebis, Kıbrıs sorunu ve Türkiye ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırmasının "aynı pakete girmeyeceği" görüşünü ortaya koydu.

Çelebis, Haravgi’ye verdiği söyleşide “Kıbrıs sorunu ve Türkiye ile Münhasır Ekonomik Bölge sınırlandırması pakete girmez. Türkiye’nin, Kıbrıs sorunu çözülmemişken MEB sınırlandırması görüşmesi söz konusu değil. Ancak çözümden sonra bunu yapacağını söylüyor ki umarım kast ettiği de budur” dedi.
   Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaiadis’in “caydırıcı güç edinmek” için Fransa ile askerî iş birliğine gitmesi ve silah sistemleri alma niyetini de yorumlayan Çelebis, “Şimdi caydırıcı güç edinmeye yönelmemiz nafile değil de nedir. Geçmişteki benzer taktiklerden hiçbir şey öğrenmedik, elde edeceğimiz tek şey, gerilimi artırmak, sonucu kesin taksim olacak” ifadesini kullandı.
   Tumazos Çelebis “2-3 gerçek ve bir o kadar tüzel kişiye yaptırımın Türkiye’nin canını acıtacağından hiç emin olmadığını” söyledi “Avrupa Birliği’nin, Türkiye’ye gerçekten bedel ödettirecek yaptırım uygulamak niyetinde değil, sebebi de malum” dedi.
   Çelebis devamla “Türk meydan okumalarının topyekün göğüslenmesinin tek yolu yeniden masaya oturup müzakerelere kaldığı yerden devam etmemizdir. Bunu yaparsak ve Türkiye iş birliği yapmazsa o zaman onun sorunu olacak ve BM Genel Sekreteri’nin gelecekteki raporları bugünkü gibi olmayacak” diyerek AKEL’in geleneksel tezini ortaya koydu.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit kondo
Halit kondo - 4 yıl Önce

Akilli adamsin tumazos celebis demek konusarak cozulmeyecek hic bir problem yoktur yeterki karsilikli anlayis olsun

SIRADAKİ HABER

banner471

banner474