banner493

‘Türkiye’ye fırsat verdi’

15 Termmuz Cunta darbesinin yıldönümünde kiliselerde anma yapıldı, hayatını kaybedenler için dualar okundu

‘Türkiye’ye fırsat verdi’
banner432

    Yunan Cuntası’nın 15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği askeri darbenin yıldönümü nedeniyle dün adanın güneyinde anma törenleri düzenlendi.

   Sabah erken saatlerde kilisede dini ayin yapıldı ve dualar edildi. Başpiskopos Hrisostomos’un yönettiği dini ayine siyasilerin yanı sıra ordu komutanları, 1974’te hayatını kaybedenlerin yakınları ve sivil toplum temsilcileri katıldı.
   Rum Lideri Nikos Anastasiadis, gün dolayısıyla yaptığı konuşmada, 15 Temmuz 1974 darbesini kınadığı gibi, Türkiye’yi de işgalcilikle suçladı. Anastasiadis, Kıbrıslı Türklere de adanın yeniden birleştirilmesi yönünde çağrı yaptı ve Avrupa Birliği bünyesinde birleşmenin her iki toplum için de yararlı olacağını iddia etti.
 
Partiler mesaj yayınladı

   Anastasiadis’in onursal başkanı olduğu DİSİ tarafından yayınlanan mesajda ise, “Türkiye’ye, bölücü planlarını dayatmak için yıllardır aradığı fırsatı veren darbeyi şiddetle kınıyoruz” denildi.
DİSİ, “Kınıyoruz, Türkiye’nin Kıbrıs’ı istila etmesini, savaş suçlarını ve sürmekte olan işgali unutmadık, unutmayacağız” ifadesini kullanırken, tarihten ders çıkarılmasının herkesin borcu olduğunu kaydetti.
   Sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin savunulması için mücadele edenlerin anılmasının ise bir görev ve sorumluluk olduğunu belirten DİSİ, geçmişteki ulusal bölünmenin yeniden yaşanmaması için geçmişin hatalarından ders çıkarılması gerektiğini vurguladı. 

Komünistler lanetledi

   Rum Komünist AKEL partisi de mesajında, Yunan Cuntası ve EOKA B’nin faşist darbesinin yaşandığı lanetli günde, Kıbrıs dramının ilk eyleminin gerçekleştiğini ve Kıbrıs tarihinin en büyük yıkımının başladığını belirtti.
   AKEL ayrıca, Rum Meclisi’nin çalışmaları sonucunda hazırlanan Kıbrıs Dosyası’nda, gerçekleştirilmesi Yunan Cuntası ve EOKA B’ye verilen, ABD ve NATO tarafından kurulan komplonun ürünü olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

DİKO:Unutmayacağız

   Hain darbenin, Türkiye’ye kapıları açtığını savunan DİKO ise mesajında, öncelikli görevlerinin, “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin meşruiyeti savunan ve hayatını kaybeden direnişçilerin önünde saygıyla eğilmek ve mezarları başında “Kıbrıs’ın adalete erişmesine kadar mücadeleye devam edecekleri ve bu hainliği unutmayacakları” yönünde yemin etmek olduğunu belirtti.
   Rum Vatandaşlar Hareketi de mesajında, “lanetli darbe gününden ve çifte suç olan darbe ve Türk işgaliyle birlikte o zamandan uygulanmaya konulan Kissinger Planı’ndan bu yana 44 yıl geçtiğine” dikkati çekti. Mesajda, hayatını kaybeden direnişçiler de anıldı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 11:43
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner468

banner460