banner564
banner622

‘108 reçeteden 54 tanesi sahte’

Sahte reçete soruşturması kapsamında tutuklanan 2 eczacı 3 gün daha hücrede kalacak

‘108 reçeteden 54 tanesi sahte’
banner598

Suna ERDEN

Sahte reçete soruşturması kapsamında Lefkoşa’da tutuklanan eczacılar Kezban Doygunel, Fikri Irız ve eczacı kalfası Zehra Parlak dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.  Eczacı olan zanlılar hakkında 3 gün ek tutukluluk emri alınırken, kalfa Parlak teminatla serbest kaldı.  
Soruşturmayı yapan Müfettiş Muavini Cemali Çiftçi, 108 adet reçetenin incelendiğini, 54 tanesinin sahte olduğunun belirlendiğini ifade etti
Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ndeki duruşmada olguları aktaran Çiftçi, zanlıların 13 Eylül’de başlatılan sahte reçete soruşturması kapsamında tutuklandıklarını söyledi.  
Polis, Kezban Doygunel Eczanesi’nin sahibi Kezban Doygunel, Fikri Irız ve eczacı kalfası Zehra Parlak’ın mesele kapsamında tutuklanan ve geçtiğimiz günlerde teminatla serbest bırakılan doktorlar Fikri Koray, Muhammed Alshanableh ve İskele’de tutuklanan İlkay İstillozlu ile birlikte sahte reçeteler düzenleyerek, sosyal sigortalara gönderip, sahtekarlıkla para temin ettiklerini söyledi. 
Polis, Fikri Koray, Muhammed Alshanableh ve İlkay İstillozlu’nun şahısların bilgisi olmadan, onlar adına reçete yazıp, Gönyeli’de ve Geçitkale’deki  Özbirtan ve Doygunel eczanelerine gönderdiklerini açıkladı. Polis, Kezban Doygunel, Fikri Irız’ın evinde arama yapıldığını, çok sayıda elektronik eşyaya el konulduğunu belirtti.
Müfettiş Muavini Cemali Çiftçi , Ocak-Ağustos ayları arasında Kezban Eczanesi’nin sosyal sigortalara gönderdiği 3 bin 275 reçeteden bin 416 tanesini Muhammed Alshanableh,  bin 310 tanesini Fikri Koray ve 500 tanesini ise İlkay İstillozlu’nun yazdığını açıkladı. 

108 reçete incelendi, yarısı sahte çıktı
Müfettiş Muavini Cemali Çiftçi, 108 adet reçetenin incelendiğini, 54 tanesinin sahte olduğunun belirlendiğini ifade etti.  Polis, 54 sahte reçetenin 15 tanesinin Gönyeli, 39 tanesinin ise Geçikale’deki eczanede tedavüle sürüldüğünü açıkladı.  Polis, ayrıca 13 adet müşteri kısmı boş alan reçete ele geçirildiğini açıkladı.  Polis, zanlıların suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Polis, zanlılardan el yazı ve imza örneği alındığını, inceleme yapılacağını dile getirdi.  

Kalfa teminatla serbest
Eczacı kalfası Zehra Parlak’ın ise düzenlene bazı reçetelerde telefon numarasının bulunduğunu ifade etti. Polis, zanlının telefon numarasına kayıtlı 2 reçetenin sahte çıktığını açıkladı.
Müfettiş Muavini Cemali Çiftçi, Geçitkale’de bulunan ilaç pazarlama şirketinin Direktörünün Kezban Doygunel, sekreterinin ise Fikri Irız olduğunu, bu yönde de soruşturma yaptıklarını açıkladı. 
Müfettiş Muavini Cemali Çiftçi, soruşturmanın çok yönlü devam ettiğini ifade ederek, Kezban Doygunel ile Fikri Irız’ın 3 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.
Polis, kalfa Parlak hakkındaki soruşturmanın tamamlandığını, zanlının sahtelenen 2 reçeteyle ilgili 
“ne dedilerse onu yaptım” dediğini aktararak, teminat talep etti.
Davanın savcısı Hasan Boşnak da polisin kısa sürede birçok ifade aldığını, soruşturmayı ileri bir seviyeye taşıdığını belirterek, ek süre talep etti.
Aktarılan olguları ve beyanları değerlendiren mahkeme Kezban Doygunel ile Fikri Irız’ın 3 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.
Yargıç, Parlak’ın ise 50 bin TL nakit teminat yatırması, ikişer kefilin 500’er bin TL kefalet senedi imzalaması, haftada bir gün ıspat-ı vücut ve yurt dışına çıkış yasağı şartları ile tutuksuz yargılanmasına karar verdi.   

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2023, 09:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Niyazi Hasan
Niyazi Hasan - 5 ay Önce

ALL SMART

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474