banner564
banner556

115 kişiye usulsüz bir şekilde çalışma izni

Kamu görevlisi iki memurun 115 kişiye usulsüz bir şekilde çalışma izni çıkardığı tespit edildi

banner611
115 kişiye usulsüz bir şekilde çalışma izni
banner598
banner616

Suna ERDEN
Gazimağusa’da yasa dışı faaliyet sürdüren Perabet isimli bahis sitesinde çalışan elamanlara paravan şirket üzerinden çalışma izni çıkaran Gülsev Görgülü ve Hasan Paylaşmaz’la işbirliği yapan memurlar Mehmet Şah Ertürk ve Çizge Tuncel hakkındaki soruşturma devam ediyor. İki zanlı dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.
Duruşmada zanlılardan Ertürk’ün 86, Tuncel’in 29 kişiye usulsüz bir şekilde çalışma izni çıkardığı açıklandı. Ayrıca Çizge Tuncel’in bazı dosyalardan evrakların fotoğrafını çekip, çantasına koyup daireden çıktığı anları gösteren kamera kayıtları olduğu belirtildi.

Dairede neler oluyor
Soruşturmayı yürüten polis, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Çalışma Dairesi'nde görevli Mehmet Şah Ertürk ve Çizge Tuncel’in Nasr Danışmanlık LTD. isimli işyerinin Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borçları olduğu halde yokmuş gibi gösterdiklerini söyledi. Polis, zanlıların Nasr Danışmanlık LTD' de çalışmadıkları halde 27 kişi için izin uzatma, ön izinden muaf ve yatay geçiş başvuru forumlarına Çalışma Dairesinin mührünü vurduktan sonra, evrakları imzalayıp dairede kayıt oluşturduklarını açıkladı. 
Polis, 14 Aralık 2021 tarihinde Mehmet Şah Ertürk’ün evinde yapılan aramada kanunsuz herhangi bir şeye rastlanmadığını ifade etti. 
Polis, Çizge Tuncel’in evinde ise bir şirkete ait uzatma işlemleri konu başlıklı yazı tespit edildiğini açıkladı.
Zanlıların mahkemeye çıkarılarak, haklarında 2 gün tutukluluk emri alındığını hatırlatan polis, bu süre içerisinde yapılan soruşturmada Ertürk’ün 86, Tuncel’in 29 kişiye usulsüzce başka şirketler adına çalışma izni çıkardıklarının tespit edildiğini ve bu yönde çaplı geriye dönük geniş çaplı araştırma yapıldığını söyledi. 
Polis, ayrıca zanlı Çizge Tuncel’in bazı dosyalardan evrakların fotoğrafını çekip, çantasına koyup daireden çıktığı anları gösteren kamera kayıtları tespit edildiğini açıkladı. 
Soruşturma kapsamında 3 ikametgahın arandığını ve 18 kişiden ifade temin edildiğini belirten polis, alınması gereken birçok ifade olduğunu, kamera kayıtlarının inceleneceğini söyleyerek, 7 gün ek süre istedi.
Mahkeme talebi kabul etti. 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2021, 11:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit kondo
Halit kondo - 2 yıl Önce

Hangi itlerdir devleti babasının malıymış gibi kullanan köpekler

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474