banner556

370 milyon Euro’luk yatırım

ABD’nin Dışişleri eski Bakanı Albright, Güney Kıbrıs’ta 50 megavatlık Güneş Parkı inşa edecek

370 milyon Euro’luk yatırım
 ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright’ın başkanlığını yapmakta olduğu “Albright Stonebridge Group” şirketler grubunun, İsveç’ten yatırımcılar ve teknoloji şirketleriyle birlikte, Rum Yönetimi’nin yakın zamanda sahip olmayı planladığı iki güneş parkına talip oldu.
   Toplam 370 milyon Euro’luk bir yatırım için adaya gelen Albrigt’ın, Rum lideri Nikos Anastasiadis, Enerji Bakanı Lakkotripis, Çevre ve Maliye Bakanları ile görüşmeler yaptığı, bunun sonucunda uzlaşıya varıldığı bildirildi.
   Kathimerini gazetesi, ilgili araştırma ve değerlendirmenin ardından, AB’nin projeyi, güneş parklarından biri için 45 milyon Euro, diğeri için de 60 milyon Euro finansmanla desteklemeye karar verdiğini iletti.
   Albright ve çalışma arkadaşlarının, Rum Yönetimi’nin güneş parklarının inşasını ne derece desteklediğini araştırmak için adaya geldiklerini kaydeden gazete, Rum lideri Nikos Anastasiadis’in yanı sıra Çevre, Enerji ve Maliye Bakanlarıyla da görüşüldüğünü volumlu yanıt aldıklarını belirtti.
    Rum Enerji ve Çevre Bakanlarının, teknolojiyi sağlayacak olan şirket ve yatırımcılarla önümüzdeki Mayıs ayında görüşecekleri konusunda Albright ile mutabakata vardıklarını da yazan gazete, Rum kesiminin, AB’nin “NER 300” fon programı aracılığıyla iki yenilikçi proje kazandığını, bunların da iki güneş parkıyla alakalı olduğunu anımsattı.
    Güneş parkından ilkinin 170, ikincisinin de 200 milyon Euro’ya mal olacağını yazan gazete, bu iki projenin de 50 megavat kapasitesine sahip olduklarını ekledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465