6 koldan baskın

Diyalog’un ısrarlı yayınları üzerine yapılan denetimlerde hellim imalatında kullanılan ithali yasak süt tozu ve bir çiftlikte su karıştırılmış süt bulundu

6 koldan baskın
banner432
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, hayvan yetiştiricilerinin sorunlarını yerinde tespit etmek, incelemelerde bulunmak ve denetimler yapmak amacıyla dün günün erken saatlerinde hayvan çiftliklerine ziyaretler gerçekleştirdi. 
Bakanlığa bağlı daire müdürlerinin eşlik ettiği toplam altı ekip, saat 06.00 itibarıyla Vadili, Akıncılar, Gaziköy ve Meriç’teki hayvan çiftliklerini ziyaret etti. Ziyaretler sırasında, bir çiftlikte ithali yasak süt tozu tespit edilirken, bir üreticinin ise süte su kattığı saptandı. 
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, polisle de irtibata geçilen olaylarla ilgili gerekli müeyyidelerin uygulanacağı ve benzeri ziyaretlerin ada genelinde sürdürüleceği ifade edildi.
Yapılan açıklamaya göre, Vadili köyünde M.Ş.M adlı üreticinin çiftliğinde ithali yasak süt tozu tespit edilerek olay derhal polise bildirildi, söz konusu üretici hakkında yasal işlem başlatıldı. Bunun yanında Paşaköy’de K.Ç. adlı çiftlikte üreticinin sütüne yüzde 7 oranında su kattığı tespit edildiği ve ilgili üreticiye SÜTEK tarafından yedi gün süreyle sütünün alınmaması yönünde ceza uygulanacağı kaydedildi. 

Süt imalathaneleri de denetlendi
Öte yandan, ülkedeki hayvansal ürünlerin denetiminden sorumlu olan Veteriner Dairesi ekipleri, bugün yedi süt imalathanesinde denetimlerde bulundu. 
Denetimlerde, gıda güvenliği ve sağlık açısından herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı belirtilerek, Bakanlığın, kaliteli üretim ve halka sağlıklı gıda sunulması sorumluluğundan hareketle, benzeri denetimler ve numune alımlarının artarak sürdürüleceği ve sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2016, 10:18

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460