banner556

6 yıldan beri ödeme yok

Taşınmaz Mal Komisyonu’na 6 bin 761 başvuru yapıldığı, 312 milyon Sterlin ödeme sonrasında kasanın boşaldığı bildirildi

6 yıldan beri ödeme yok

  KKTC’de faaliyet gösteren Taşınmaz Mal Komisyonu’na, 2006 yılından bu yana 6 bin 761 başvurunun yapıldığı ancak 2014 yılından bu yana başvurulara karşılık verilemediğini bildiren Rum basını ‘kasanın boşaldığını’ iddia etti.

    Kathimerini gazetesi “Taşınmaz Mal Komisyonu’nda Nakit Yok” başlıklı haberinde, gerek Rum avukat Ahilleas Dimitriadis gerekse TMK’ye yönelik başvuruları üstlenen Kıbrıs Türk avukat Murat Hakkı’nın konuyla ilgili söylediklerini de aktardı.
   Gazete, TMK’nin 2006’dan 2020 yılına kadar 312 milyon 118 bin 627 Sterlin değerinde tazminat ödemeyi kabul ettiğini yazdı.
   Gazete avukat Murat Hakkı’nın açıklamasına dayanarak TMK’deki tazminat ödemelerinin nakit eksikliği nedeniyle 2014 yılından itibaren durduğunu belirtti. 
Habere göre; 17 Mart 2006’dan Kasım 2020 tarihine kadar TMK, 6 bin 761 başvuruyu kabul etti.  
Gazete, Rum avukat Ahilleas Dimitriadis’in, meseleleri sonuçlanan Kıbrıslı Rum göçmenlere ilişkin tazminatların ödenmesinde büyük zorluklar yaşandığı tespitinde de bulunduğunu yazdı.
Habere göre Dimitriadis ayrıca Kıbrıslı Rum mallarının bütününe ilişkin olarak çok az bir bölümünün TMK aracılığıyla çözümlendiğini de ifade etti. 
   Gazete yine TMK’ye ait verilere dayanarak başvurusu sonuçlanan Kıbrıs Rum mallarının toplam alanının Kuzey’deki Rum mallarının yüzde 0.8’ine denk gelen  34.6 milyon metre kare (25 bin 872 dönüm) olduğunu yazdı.

Arestis korku verdi

   Öte yandan eski Yüksek Mahkeme Yargıcı Yorgos Arestis, Fileleftheros gazetesine verdiği söyleşide, “Maraş kökenli Kıbrıslı Rumları, Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvuruda bulunmaları halinde karşılaşacakları tehlikeler konusunda” uyardı.
   Habere göre Arestis, Kıbrıslı Rumların TMK’ye başvuruda bulunmaları halinde hukuk maceralarının sona ermeyeceğini, Kuzey’deki mahkemelerde EVKAF ile (davada) taraf olmakla karşı karşıya kalabileceklerini, günün sonunda da haklarını hiçbir yerde bulamayacaklarını savundu.
Arestis, Kapalı Maraş bölgesinin, şehrin yüzde 17’sini teşkil ettiğini belirterek yüzde 17 için şehri satmamaları gerektiğini ileri sürdü. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 2 yıl Önce

Alın size odeme????????????????????????????

SIRADAKİ HABER

banner464

banner473