banner493

7 Nisan’da eylem

Sütünü satamaz hale gelen ve hükümetin istifasını isteyen hayvancılar, Tarım Bakanlığına siyah çelenk bıraktı

 7 Nisan’da eylem
banner432
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, sütün pazarlanmadığını ileri sürerek, gelecek hafta eylem yapacağını açıkladı.
Birlik dün düzenlediği basın toplantısında eylem kararını açıkladı. Toplantıda hükümet uygulamaları da eleştirilerek, pazarlama sorunundan dolayı hükümet istifaya çağrıldı.
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları birlik lokalinde düzenlediği basın toplantısında, eylem kararını duyurdu. Naimoğulları, eylemin muhtemelen 7 Nisan’da olacağını ancak kesin tarihin pazartesi yapılacak yönetim kurulu toplantısında belirleneceğini belirtti.
Naimoğulları ve bir grup birlik üyesi, basın toplantısı sonrasında, Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanlığı’na yürüyerek, bakanlık binası önüne siyah çelenk bıraktı.

“Çözümü hayvancı mı üretecek?”
Mustafa Naimoğulları, son üç aydır birliğin kendi imkanlarını kullanarak, süt fazlasını pazarlamaya çalıştıklarını ancak gelinen noktada ülkedeki süt fazlasına pazar bulamadıklarını söyledi.
Hükümetin son üç aydır baş gösteren bu sorun karşısında bir açılım getiremediğini savunan Naimoğulları, hükümeti istifaya çağırdı. Naimoğulları, “Çözümü hayvancı mı üretecek? Bu tarımın başında, hükümetin başında durmayın” dedi.
Naimoğulları, sadece Mayıs ve Haziran ayında beklenen üretim fazlası sütün elden çıkarılması için hükümete ithal süt ürünlere sınırlama getirilmesi, maliyetin üçte biri devlet tarafından karşılanarak okullara süt dağıtılması ve Türkiye’ye süt ihracı yapılabilmesi için litre başına destek yapılması gibi önerilerinde bulunduklarını ancak bu önerilerin kabul görmediğini savundu.
Naimoğulları, imalatçının sütü istediği fiyatta ve istediği miktarda alabilmesinin koşullarının yaratıldığını ileri sürerek, “Hükümet imalatçının istediği gibi hareket etmektedir” ifadesini kullandı.

İmalatçılar sütü 1 liraya almak istiyor…
Mustafa Naimoğulları, Başbakanlık’ta yapılan bir toplantıda üretim fazlası sütün pazarlama sorununa bir çözüm bulunamadığı ve üreticiye, imalatçıyla anlaşmaya çalışmasının söylendiğini savundu.
Naimoğulları, birliğin, SÜTEK Yönetim Kurulu’nda yer alan 4 kamu görevlisinin yerine, üretici ve imalatçının atanıp, üretici ile imalatçının sorunlarına kendilerinin çözüm bulmasına olanak sağlayacak bir değişikliği de kabul etmeye hazır olduğunu söyledi.
Süt İmalatçıları Birliği’ne, süt birim fiyatıyla ilgili eleştiride bulunan Naimoğulları, Süt İmalatçıları Birliği’nin litre başı maliyeti 1.6 TL olan sütü, 1 TL’ye almak istediğini savundu. Naimoğulları, birliği ayrıca süt ürünü imalatı için tesis kurmak isteyen yabancı yatırımcılara da engel olmaya çalışmakla suçladı.
Naimoğulları, eylemin muhtemelen 7 Nisan Perşembe günü olacağını, ancak eylem gününün 4 Nisan’da yapılacak Yönetim Kurulu toplantısında netleştirileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 09:58
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner468

banner460