banner564
banner556

Ağır suçlama

İki sendika Motorlu Araçlar Biriminde greve gitti, Bengihan “Arıklı altın yumurtlayan tavuğun bile kafasını koparıyor” dedi

Ağır suçlama

Filiz SEYİS
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ve Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş), Lefkoşa Motorlu Araçlar Biriminde tam gün grev başlattı, yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek ve Bakan Erhan Arıklı’ya “sorumluluklarını hatırlatmak” amacıyla Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptı. Sendikalar, Bakan Arıklı’yı sorunlara karşı “ilgisizlikle” de suçladı.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Trafik Dairesi’ne bağlı olan Motorlu Araçlar Birimi’nde personel eksikliği, malzeme eksikliği ve otomasyon sisteminin sağlıklı çalışmaması gibi sorunlar yaşandığını anlattı.

Ayda 30 milyon toplanıyor…
“Altın yumurtlayan tavuk” olarak nitelediği Motorlu Araçlar Birimi’nde ayda 30 milyon TL ve yılda 360 milyon TL civarında harç toplandığını belirten Bengihan, “Erhan Arıklı altın yumurtlayan tavuğun bile kafasını koparıyor” dedi. Tüm ilçelerdeki Motorlu Araçlar Birimi’nde sıkıntılar yaşandığını kaydeden Bengihan, yetkilileri Birime gerekli özeni göstermemekle suçladı.
Bengihan, Birim’deki personel eksikliği sıkıntısını Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile defalarca konuştuklarını söyleyerek, “ilgisizlikle” suçladığı Arıklı’nın her seferinde kendilerine “Merak etmeyin, halledeceğiz” yanıtını verdiğini ancak hiçbir şeyi halletmediğini savundu. Personel sıkıntısı sürerken iki kişinin emekli çıktığını, iki kişinin de Sürüş Ehliyetleri Birimi’ne görevlendirildiğini aktaran Bengihan, “Bu eksik personelin yerine kimse gelmedi. Bu arkadaşların yıllardır terfileri açılmadı. Şu an arşiv odası yerle bir durumda, düzgün bir raf sistemi yok. Artan araç sayısına ve artan iş yüküne arşiv odası yetmiyor” diye konuştu. Bengihan, konuyla ilgili olarak Arıklı’nın kendilerine Maliye Bakanlığı ile ortak sorumlulukları olduğunu söylediği gerekçesiyle Maliye Bakanlığı’ndan da randevu aldıklarını ifade etti.
Bakan Arıklı’nın sendikaları “statükonun bekçisi” olmakla suçladığını ve iş yapmalarına engel olarak gösterdiğini söyleyen Bengihan, “Sayın Bakan, senden iş ve hizmet bekleyen halk var. Senden sorumluluklarını yerine getirmeni isteyen sendikalar ve çalışanlar var. Ne zaman engel çıkardık sana? Hangi söylediğin işi tamamladın? Hangi açıkladığın müjdeli haberi yerine getirdin? Bir tane söylesin. Ne havalimanını açıldı, ne yeni uçak firmaları geldi, ne yollarımız ışıklandırıldı. Halkın daha iyi hizmet alabileceği ne yaptın? Somut olarak açıkla. Bize göre hiçbir şey yapmadı” ifadelerini kullandı.
Motorlu Araçlar Birimi’nde kırtasiye malzemeleri ve toner gibi eksiklikler de olduğunu belirten Bengihan, KTAMS ve Kamu-İş olarak Birimin bu gibi eksiklikleri kendilerinin alacağını söyledi.
Bengihan, sorunların çözülmesi için bir adım atılmaması durumunda eylem ve grevlerini diğer ilçelerde daha uzun süreli olarak başlatacaklarını da duyurdu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473