banner493

Akıncı önerileri dinledi

Akıncı, “Daha demokratik, daha eşit ve daha adil bir yapı için kadınlar her platformda daha görünür olmalı” dedi

Akıncı önerileri dinledi
banner432

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, dün kadın örgütlerinin başkan ve temsilcileriyle bir araya geldi.
Verilen bilgiye göre; Cumhurbaşkanı’nın eşi Meral Akıncı’nın da katıldığı toplantıda, 5 yıllık görev süresi ile önümüzdeki dönem hedeflerini paylaşarak görüş ve önerileri dinleyen Akıncı, soruları da cevapladı.
Aylardır dünyayla beraber yeni tanışılan bir virüsle mücadele edildiğini, her gün yeni şeylerin öğrenildiği bir dönem yaşandığını belirten Akıncı; maske, mesafe, hijyen kurallarına sıkı sıkıya uyulmasının önemine vurgu yaptı.
Akıncı, kampanya sürecinde önlemlere uyarak hareket ettiklerini, bu çerçevede geniş katılımlı toplantılar yapmadıklarını, geçtiğimiz hafta yapmayı tasarladıkları yemeği de iptal ettiklerini anımsattı.

banner499
Görev süresi boyunca kadın örgütlerinin başkan ve temsilcileri ile çeşitli vesilelerle bir araya geldiklerini söyleyen Akıncı, “Kadınların toplumun her alanındaki (sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel) rolü çok önemlidir. Daha demokratik, daha eşit ve daha adil bir toplum için kadınlar her platformda daha görünür olmalı, karar mekanizmalarında daha çok yer almalı” dedi. 
Kültür, eğitim ve çevre danışmanlarının kadın olduğunu söyleyen Akıncı, kendi döneminde iki toplumlu kültür ve eğitim komitelerinin yanı sıra ilk kez Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesini de oluşturduklarını kaydetti. 

Göreve devam edeceğine inanıyor
Halkın onayı ile göreve devam edeceğine inandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, kadın örgütleri ile de daha yakın çalışma arzusunda olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Bağımsız ve tarafsız kimliğimi yeni dönemde de sürdüreceğim. İlkelerim; eşitliktir, sosyal adalettir, dayanışmadır, barıştır, laikliktir, demokrasidir. Benim inandığım bu hususları kadınlar çok iyi anlayabilir. Çünkü savaşların acısını en çok kadın ve çocuklar yaşar, barışın değerini en çok kadınlar bilir, ekonomik sıkıntıların acısını da yüreklerinde hissederler. Bunları bilen bir kişi olarak kadınların toplumun her alanındaki rolünün önemini de farkındayım.”
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner474

banner460