banner564

Alternatifler  gündeme gelmeli

Londra’da temaslarda bulunan Tatar, çözüm konusunda federal bir anlaşmanın pek umut vermediğini belirtti

Alternatifler  gündeme gelmeli
banner598

 Başbakan Ersin Tatar, Londra katıldığı resepsiyonda, Kıbrıs konusu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili de konuştu. 

Başbakan Tatar, çözüm konusunda federal bir anlaşmanın pek umut vermediğini belirtti. 
Tatar, “Rumların anladığı ile bizim anladığımız arasında dünya kadar fark var. Rumların anladığı Türkiye’nin olmadığı, garantörlüğün sulandırıldığı ve ortadan kalktığı, bizim de yalnız başımıza AB’de birtakım yerlere sürüklenebileceğimiz bir yapıdır. Bunu göz ardı etmemeliyiz” dedi.
Tatar, konuşmasında, “Ne mutlu bana ki, İngiltere’de ve bölge ülkelerdeki Türkler de Kıbrıs’a baktıklarında aynı duyguları paylaşıyor. Çünkü burada vatan sevgisinin ne olduğunu çok iyi biliyorlar” dedi
Başbakan Ersin Tatar, Londra’da düzenlenen resepsiyonda Kıbrıs konusuna da değinerek, uluslararası görüşmeler bağlamında federal temelde bir anlaşma için uğraşların sürdüğünü belirtti.
Tatar, bunların birtakım tehlikeleri ve bir macera olabileceğini UBP ve kendileri gibi düşünen diğer partilerin de söylemekte olduğuna vurguladı. 
Tatar, “Nitekim parlamentoda 35 milletvekili ile ulusalcı zihniyeti temsil eden biz milletvekilleri şunu söylüyoruz; Kıbrıs’ta artık alternatif düşüncelerin de gündeme gelmesi lazım. Federal bir anlaşmanın pek de umut vermediğini, Rumların anladığı ile bizim anladığımız arasında dünya kadar fark olduğunu, Rumların anladığı daha fazla üniter bir yapı ve AB içinde ama Türkiye’nin olmadığı, garantörlüğün sulandırıldığı ve ortada kalktığı ve bizim yalnız başımıza AB’de birtakım yerlere sürüklenebileceğimiz tehlikesini göz ardı etmemeliyiz” dedi.

Önemli gelişmeler yaşanıyor
Konuşmasında Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Tatar, Doğu Akdeniz’de çok önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.
Tatar, “Bu gelişmelerde Türkiye’nin pozisyonu, iddiaları ve kararlılığı, bizlerin de egemenlik hakları ile KKTC, Doğu Akdeniz’de çok önemli bir noktaya geldi. 1974’te kendi kardeşlerinin can ve mal güvenliği için Kıbrıs’a gelen Türkiye, şimdi 45 yıl sonra bu Türk Devleti’nin Doğu Akdeniz’deki geleceği ve bölgedeki başarısı için çok önemli bir devlet olarak ortaya çıkmıştır. bu devletin ortaya çıkmasında da hepimizin katkıları vardır.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473