banner493

Amaç belli

Tuzla şehitlerini anma töreninde konuşan Töre, “Guterres belgesinin hedefi Türkiye’nin müdahalesini ve garantileri ortadan kaldırmak” dedi

Amaç belli
banner432

 Yılmaz YAKAR

Mili mücadele yıllarında çeşitli tarihlerde şehit düşen 21 Tuzlalı, düzenlenen törenle anıldı.
Tuzla Şehitliği’nde yer alan törende, Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal, Türk Silahlı Kuvvetleri adına Gazimağusa Merkez Komutanlığı’ndan Personel Albay Serdar Ünal, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına 4. Piyade Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ali Koruk, Gazimağusa Belediye Başkanı adına Meclis  üyesi Türksal İnce, dernek, üniversite, kurum ve kuruluş temsilcileri çelenk koydu.
Saygı duruşu, saygı atışı, İstiklal  Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden törende, Türksal İnce ile Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre konuşma yaptı. Anma töreni, din görevlisi tarafından dua okunması ve şehitliği ziyaretle sona erdi.
Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Kıbrıs’ın milli dava olduğunu ve Türkiye olmadan ele alınamayacağını, Kıbrıs Türk halkının en büyük güvencesinin Anavatan Türkiye olduğunu belirtti.
Töre, Garantilerin sulandırılması ve Türk askerinin Ada’dan gitmesini  Kıbrıs Türk halkının asla kabul etmemesi gerektiğini belirterek, “KKTC Devleti’ni savunmalıyız, en büyük şemsiyemizdir” dedi.
 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rumlar tarafından işgal edildiğini, Ada’da yaşananların sorumlusunun Rum-Yunan ikilisi olduğunu kaydeden Töre, “Bunlar olmasa Türk askeri Ada’ya gelmeyecekti. Şafak vakti gelen Türk askeri geri gitmeyecek. Mehmetçik-Mücahit kucak kucağa bu topraklarda yatıyorlar.  Mücahit-Mehmetçik  KKTC Devleti’ni ve vatan topraklarını birlikte koruyacaklar” dedi.
Gazimağusa Belediye Başkanı adına konuşan Meclis üyesi Türksal İnce de,  vatan savunmasında canlarını feda eden binlerce şehide şükran duygularını iletti.
Tuzlalı 21 şehidi rahmet ve minnetle anan İnce, Kıbrıs Türkü’nün esaret altında yaşamadığını bundan sonra da yaşamayacağını ifade etti.


Topçuköy şehitleri törenle anıldı
Öte yandan Milli Mücadele Yılları ve 1974 Barış Harekatı sırasında şehit olan 9 Topçuköylü için önceki gün Topçuköy Şehitler anıtı önünde tören düzenlendi.
Protokol sırasına göre çelenklerin anıta konulmasıyla başlayan anma töreni, saygı duruşu, saygı atışının ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti.
Törenin açılış konuşmasını yapan İskele Belediye başkanı Hasan Sadıkoğlu, geçmişini bilmeyen toplumların, geleceğine yön veremeyeceklerini ifade ederek, 1954 yılından 1974 yılına kadar canlarını hiçe sayarak varoluş mücadelesinde yer alarak şehitlik mertebesine ulaşanlar sayesinde bugünlere gelindiğini söyledi.
Sadıkoğlu’nun konuşmasının ardından tören günün anlam ve önemine ilişkin şiirlerin okunmasıyla sürdü.
Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı, Zorlu Töre de törende bir konuşma yaptı. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner468

banner460