banner564
banner556

Anastasiadis’e  tepki gösterdi

Burcu, “Bizim haklarımız tek yanlı olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin insafına terk edilemez” dedi

banner611
Anastasiadis’e  tepki gösterdi
banner598
banner616

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek yanlı olarak aldığı kararlar ve kurduğu fonlar bizim için hiçbir güvence teşkil edemez, çünkü bizim haklarımız tek yanlı olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin insafına terk edilemez.” dedi.
Yapılan açıklamaya göre Burcu, Rum lider Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdiği mektupla ilgili açıklama yaptı.
Burcu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türk tarafını dışlayarak tek yanlı olarak sürdürmeye ısrar ettiği hidrokarbon çalışmalarının bir sonucu olarak ada etrafında yükselen tansiyonu düşürmek amacıyla Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından hidrokarbon konusunda yapılan önerinin Rum lider tarafından reddedildiğini anımsattı.
Rum liderin daha önce bu konuda gösterdiği olumsuz tutumun gerekçelerini bir mektupla BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdiğini belirten Burcu, dün akşam üzeri BM görevlileri vasıtasıyla bu mektubun bir kopyasının kendilerine iletildiğini ifade etti.
Burcu, “Söz konusu mektubunda Cumhurbaşkanımızın ortak komite önerisini reddetme gerekçesi olarak Rum lider taraflar arasında daha önce varılan bir uzlaşıya göre hidrokarbon faaliyetlerinin bütünlüklü bir çözümden sonra, federal bir yetki kapsamında ele alınacağını ve birlikte yürütüleceğini anımsatarak Kıbrıslı Türklerin hidrokarbonlar üzerindeki haklarını ve birlikte yönetim anlayışını zaten kabul ettiğini ancak Cumhurbaşkanımızın önerisinin bu uzlaşıya aykırı olduğunu iddia ediyor.” ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, 9 Ağustos’ta yapılacak gayri resmi görüşmede, diğer hususlar yanında bu konuyu da samimiyetle ve yapıcı bir ruhla ele alma arzusunda olduğunu belirten Burcu, “Kıbrıs’ta tüm tarafların yararına olacak gelişmelere kapıyı açmak için öncelikle var olan gergin ortamı gidermenin herkesin sorumluluğu olduğuna inanıyoruz. Kıbrıs Türk tarafı olarak biz her zaman bu sorumluluk duygusu içerisinde hareket ettik, etmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2019, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473