banner564

Ataoğlu: Rumlar durmazsa bir karşılığı mutlaka olacaktır!

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Rumların KKTC’deki konut sektörüne yönelik saldırılarını kınadı. Ataoğlu açıklamasında, “Durmazlarsa, bir karşılığı mutlaka olacaktır” dedi.

Ataoğlu: Rumlar durmazsa bir karşılığı mutlaka olacaktır!
banner598

Demokrat Parti Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu “Kıbrıs konusunda adil ve yaşayabilir bir anlaşma için ortaya konulan tüm çabaları, uzlaşmaz tutumu ile çökerten Rum liderliğinin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki  konut sektörünü düşmanca bir tutumla saldırı hedefi haline getirmesini” kınadı.

Ataoğlu, Rumların, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bugüne kadarki tüm saldırıları gibi bu saldırılarının da bir sonuç vermeyeceğini, Cumhurbaşkanlığı ve hükümetin Türkiye ile istişare ve iş birliği içinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yatırım yapanları korumak, kollamak için gerekenleri mutlaka yapacaklarını belireterek, saldırıları durdurmazlarsa, bunun bir karşılığının mutlaka olacağını vurguladı.

Fikri Ataoğlu, “Mülkiyet konusunun çözümü iki Devlet arasında yapılacak bütünlüklü bir antlaşma veya  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de benimsediği üzere Taşınmaz Mal Komisyonu vasıtası ile olacaktır. Rum komşularımızın bunlardan uzaklaşarak saldırıya geçmeleri ne kendilerine ne de Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varılmasına katkı sağlamaz. Aksine, iki tarafı bir birinden daha da uzaklaştırır” dedi.

Ataoğlu açıklamalarına şöyle devam etti;

“Bir süre önce konut işi ile de uğraşan bir avukatımızı haksızca tutuklayarak günlerce özgürlğünden yoksun bırakan Rum tarafının, şimdi de KKTC’de yatırım yapan aynı zamanda Rum kesiminde de yatırımları olan bir iş insanı ile KKTC’de faaliyet gösteren bir emlak şirketinden mal satın alan bir yabancıyı tutuklayarak mahkemeye sevk etmesi, belli etti ki KKTC’ye planlı bir saldırı içindedirler.

Güney Kıbrıs’taki Türk mallarını canının çektiği gibi kullanan, kendi ekonomik ve sosyal gelişmesi için ne Anayasa ne yasa dinleyen Rum tarafının iş Kıbrıs Türk halkına gelince ambargocu, izolasyoncu, düşmanca tavırlar içine girmesi kabul edilmezdir ve dileriz bardağın taşmasına neden olacak noktaya gelmez.

Hayat durmuyor. Kıbrıs Türk Halkı’nın da en az Rum komşularımız kadar ekonomik gelişme ve refah hakkı vardır.

Bunun için atılımlar yapması, sektörlerini geliştirmeye çalışması gayet doğaldır.

Eğer Rum tarafı 1963’ten bu yana geçen 61 yıla rağmen bunu anlamıyor ve saldırmakla bizi yıldıracağını, gerileteceğini zannediyorsa bizi tanımıyorlar, nasıl bir süreçten geçerek bugünlere geldiğimizi iyi anlamadılar demektir.

Çok net bir şekilde Kıbrıs konusunda adil ve yaşayabilir bir anlaşma için ortaya konulan tüm çabaları uzlaşmaz tutumu ile çökerten Rum liderliğini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki  konut sektörünü yeniden, düşmanca bir tutumla saldırı hedefi haline getirmesi kınıyor kendilerini uyarıyorum.

Cumhurbaşkanlığımız, Hükümetimiz Türkiye ile istişare ve işbirliği içinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yatırım yapanları korumak, kollamak için gerekenleri mutlaka yapacaktır.

Eğer bu saldırıları durdurmazlarsa, bunun bir karşılığı mutlaka olacaktır.

Rum komşularımız artık idrak etmelidir ki mülkiyet konusunun çözümü iki Devlet arasında yapılacak bütünlüklü bir antlaşma veya  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin de benimsediği üzere Taşınmaz Mal Komisyonu vasıtası ile olacaktır.

Bunlardan uzaklaşarak Kıbrıs Türk halkına zarar verecek saldırıya geçmek Güney Kıbrıs’a bir şey kazandırmaz, kaybettirir; Kıbrıs’ta bir anlaşmaya varılmasına katkı sağlamaz aksine, iki tarafı bir birinden daha da uzaklaştırır.”

“AB ve BM BUNA DAHA FAZLA SEYİRCİ KALMAMALI”

Ataoğlu, Rum Yönetimi’nin keyfi, çözümsüzlüğü tetikleyen ve iki toplumu daha da uzaklaştıran uygulamalarına karşın, AB’nin ve BM’nin buna seyirci kalarak Rum Yönetimini daha da şımartacak tepkisizlikte kalmalarını da eleştirdi.

Ataoğlu, “Kıbrıs’ta iki toplumun ve iki devletin varlığı bir gerçektir. Bu gerçekleri göz ardı ederek, Rum tarafının gasp ederek Rumlaştırdığı Kıbrıs Cumhuriyeti’ni adanın tek yönetimi olarak görmek, adil değildir. Bir taraftan adaletsizliğe göz yumacaksınız, adanın tek yönetimi olarak Rumlaştırılan bir devleti göreceksiniz, sonra da çözümü tesis eder gibi yapıp arabuluculuk yapacaksınız. Bu iyi niyetli yaklaşımdan uzak, art niyetli ve diplomasiden uzak bir anlayıştır. Bir an önce AB ve BM yetkililerinin, Kıbrıs konusunda daha gerçekçi ve daha adil bir yaklaşım sergileyerek, Rum Yönetimi’nin insanlık dışı ve hukuk dışı uygulamalarına daha fazla seyirci kalmamaları yönünde çağırımı yineliyorum” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aşk Başkadir Burda
Aşk Başkadir Burda - 4 hafta Önce

SONUNUZ GELİYOR ARTIK , EY FUHUŞ,GUMAR ,ALKOL VE UYUŞTURUCU DEVLETİ....EY EDEPSİZLER CEHENNMEİ..HA ABD HA RUM HA RUSYA ,BİRİLERİ SİZİ YERLE YEKSAN EDECEK ARTIK OYUN BİTTİ...........ÇKİ SİZ A'I G'Ü DAĞITTINIZ..

Hasan Nuri
Hasan Nuri - 4 hafta Önce

Bizim olmayan Mülklerin yağmalayıp SATIŞINI durdur TMK çalıştır ve ona göre Konuş !

Hasan Nuri
Hasan Nuri - 3 hafta Önce

SUÇLU DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR !
KKTCnin RUM MÜLKLERİ SATIŞINI DURDUR TMK ÇALIŞTIRIP RUM MİLKLERİNİ TÜRKLEŞTİR VE ONA GÖRE KONUŞ !

Mağusalı
Mağusalı - 3 hafta Önce

Ne karşılığı olacak be boşorokko...Ne karşılık verebilirsin ki sen...Osuruktan tayyare...İşin gücün lafazanlık boş boş laflar..Don Kişot gibi yel değirmenlerine meydan okumaya başladı Allahın zavallı garibi..Bir o koltuğu bırakıp gidemedin yapıştın kaldın...Kimse seni sevmiyor partililerin bile...Lanet olsun galıbına Allahın yalakası...

Turkish Power
Turkish Power - 4 hafta Önce

Sonu gelecek olan abd ab rum rusyadir once etrafina bak sukret nukleer savas cikmasin absi rusyasi rumu gotunu kurtardi da onun bunun sonunu getirecek napan gardas

SIRADAKİ HABER

banner608

banner474