banner564

Benter: Önlem alınmalı

Güneyde son 10 yılda cami, mescit, tarihi köprü ve diğer eserlere 20'den fazla saldırı düzenlendi

Benter: Önlem alınmalı
banner598

Evkaf ve KKTC Dışişleri Bakanlığı kayıtlarına göre, GKRY kontrolündeki kentlerde son 10 yılda cami, mescit, tarihi köprü ve diğer eserlere 20'den fazla saldırı düzenlendi. EVKAF Genel Müdürü İbrahim Benter, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi kontrolündeki bölgelerde camilere yönelik saldırılarda artış olduğunu, yetkililerin bir an önce önlem almaları gerektiğini söyledi. 
Limasol kentinde bulunan ve geçen cumartesi günü molotofkokteyli atılan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi'ne 2012'den 2023'e kadar 5 saldırı ve kundaklama eylemi düzenlendi. Saldırıların 3'ü son 3 yılda yapıldı.
Rum kesimindeki Denya köyünde bulunan camide son 10 yılda 2 saldırı ve kundaklama girişimi yaşandı. 
Denya Cami 2013 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı finansmanıyla restore edilirken saldırıya uğradı. Aynı cami 2016 yılında 3 molotofkokteyli atılarak yakılmak istendi.
Larnaka'da bulunan Osmanlı/Türk Şehitliği'nde mezar taşları tahrip edildi, şehitliğe çöp atıldı.
Larnaka kentindeki Tuzla Camisi'nin avlusuna 2020 yılında molotofkokteyli atan saldırganlar cami duvarına Bizans bayrağı astı, İslam karşıtı sloganlar yazdı.
2021 yılında Larnaka Ulu Cami yakılmak istendi. Rum kesimindeki Limasol kentine bağlı Yalova köyünde bulunan caminin duvarlarına İslam karşıtı sloganlar yazıldı, Yunanistan bayrağı çizildi.
Rumlar, yılbaşında Larnaka'daki Hala Sultan Teknesi'nin bahçesine taverna ruhsatı verdi. KKTC Cumhurbaşkanlığının devreye girmesi ve halkın tepkileri sonucu bu girişimden vazgeçen Rumlar, taverna ruhsatını kafe ruhsatına çevirdi.

Benter: Son yıllarda saldırılar arttı
EVKAF Genel Müdürü İbrahim Benter, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi kontrolündeki bölgelerde camilere yönelik saldırılarda artış olduğunu, yetkililerin bir an önce önlem almaları gerektiğini söyledi. 
Benter, AA muhabirine, Limasol kentindeki Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi'ne molotofkokteyli atılarak duvarlarına İslam karşıtı yazılar yazılmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.
Benter, "Rum kesiminde camilere yönelik saldırılarda artış var. Son yıllarda saldırılar arttı ve tehlike yaratıyor. Cumartesi günü yapılan saldırı çok ciddi bir saldırıdır. Çünkü saldırgan yakıcı bir maddeyle camiyi yakmaya teşebbüs etti" dedi. Saldırı anında caminin boş olmasının büyük bir faciayı önlediğini belirten Benter, GKRY kentlerinde camilere ve Türk-İslam eserlerine yönelik saldırılara karşı yetkililerin önlem almasını istedi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde çok sayıda kilise bulunduğunu dile getiren Benter, Osmanlı Devleti'nin Kıbrıs'ı fethinden bu yana geçen 452 yılda Ada'nın güneyi ve kuzeyinde kiliselere yönelik hiçbir saldırı olmadığını, hiçbir Türk'ün de eline yakıcı madde alarak kiliselere saldırı teşebbüsünde bulunmadığını söyledi.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ÜMİT  Ozdemirag
ÜMİT Ozdemirag - 11 ay Önce

Kiliseleri mandra yaptık. saman ambarı yaptık. Silah deposu yaptık ( Kızılbaş'ta olduğu gibi) ama kiliseleri bombalamadık.
Ne güzel işler yapmışız?

SIRADAKİ HABER

banner471

banner474