banner564

Bugünü onlara borçluyuz

banner587

Sadıkoğu, “Acılarla dolu Kıbrıs tarihimizde, büyük bir kahramanlık örneği gösteren şehitlerimizi minnetle anıyoruz” dedi

Bugünü onlara borçluyuz
banner598

 Yılmaz YAKAR

Larnaka Sancağı’na bağlı yerleşim birimlerinde  Milli Mücadele yılları ile 1974 yılında şehit ve kayıp olanlar düzenlenen törenle anıldı.
İskele Larnaka Şehitler Anıtı önünde yer alan törende protokol sırasına göre, İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu, KTBK Komutanlığı adına  Hava Savunma Yarbay Harun Seçilmişoğlu, GKK adına Piyade Binbaşı Çağrı Erguncu,  Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu,  siyasi parti, dernek, okul, kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından anıta çelenk konuldu. 
Saygı duruşu, saygı atışı ve ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden törende, sırasıyla İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Mücahitler Derneği İskele Şubesi’nden Ali Abdurrahmanoğlu ve Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre konuşma yatı. Bekirpaşa Lisesi, İskele Ticaret Lisesi ve İskele Şehit İlker Karter İlkokulu öğrencileri şiir okudu.
Tören din görevlisi tarafından şehitler için dua okunmasıyla sona erdi.
İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğu yaptığı konuşmada, “Acılarla dolu Kıbrıs tarihimizde, büyük bir kahramanlık örneği göstererek biz Kıbrıs Türk halkının var oluşunu başta Güney Kıbrıs olmak üzere tüm dünyaya duyuran, milli mücadele destanımızın başrol kahramanları, vatan, bayrak ve bağımsızlık uğruna, gözlerini bile kırpmadan canlarını feda eden, özgürce yaşadığımız bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi anmak ve onlara olan minnet duygumuzu göstermek için bir kez daha buradayız. “dedi.
Mücahitler Derneği İskele Şubesi’nden Ali Abdurrahmanoğlu  Kıbrıs’ın her tarafının şehit kanlarıyla sulandığını belirterek, Rumların Megali İdea için 21 Aralık’ta olayları başlattıklarını, Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesinde   Anavatan’ın Kıbrıs Türklerini hiç yalnız bırakmadığını ifade etti.
Abdurrahmanoğlu, 1974 Barış Harekatı ile  Rumların Megali İdea’sına cevap verdiğini ifade etti.
Barış Harekatı ile adada iki devlet oluştuğunu söyleyen Abdurrahmanoğlu, 1974 öncesine dönülemeyeceğini, Kıbrıs’ın gerçeğinin bu olduğunu kaydetti.
Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de, toprakların, şehitler ve gazilerin sayesinde vatan olduğunu belirterek, “Onlar mücadele etmemiş olsaydı,  bugün ay yıldızlı bayraklar altında  devlet çatısı altında  yaşamak mümkün olmazdı” dedi. 

banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473