banner564

Cezaevinde  sağlık taraması

37 hükümlü ve tutuklu kadın mahkuma kan tahlili yapılacak, ultrason ve röntgen çekilecek

Cezaevinde  sağlık taraması
banner598

 Rahme ÇİFTÇİOĞLU         

Merkezi Cezaevi’nde kadın mahkumlara sağlık taraması yapılıyor.
“Yaşamak İçin Yaşamayı Sevin, Yaşamayı Seçin” sosyal sorumluluk projesi kapsamında 37 hükümlü ve tutuklu kadın mahkumakan tahlili yapılacak, ultrason ve röntgen çekilecek.
İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı proje UBP Girne İlçesi Kadın Kolları, Arapköy Örgüt Başkanı ve Çatalköy Belediyesi Meclis üyesi Yeşim Sakallılar tarafından hazırlandı.
Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Proje Sorumlusu Sakallılar dün Merkezi Cezaevine giderek, projeyle ilgili kısa bir açıklama yaptı, mahkumlarla görüştü.
Pilli, konuşmasında Sağlık Bakanlığı’nın her zaman Merkezi Cezaevi’ndeki hükümlü ve tutukluların yanında olduğunu söyledi.
Pilli, bir dahiliye uzmanının sürekli Merkezi Cezaevine geldiğini, mahkumların sağlık sorunlarının bu sayede giderildiğini belirterek, “Biz de burada tarama yapmak istiyorduk. Yeşim Sakallılar’ın projesiyle önce kadınlardan başlıyoruz” dedi.

Sakallılar: Mahkumlar motive edilmeli
Proje Sorumlusu Yeşim Sakallılar, bir yıl önce Merkezi Cezaevi’ndeki kadın mahkumlar için “Kansersiz Yaşam” isimli bir sosyal sorumluluk projesi hazırladıklarını, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın hükümlü ve tutuklulara kanser taraması yapıldığını anımsattı.
Sakallılar, kadın mahkumların “Kansersiz Yaşam” projesi dışında kalan sağlık sorunlarının tespiti, ihtiyaç duyulması halinde tedavilerine başlanması için ikinci bir proje hazırladıklarını ifade ederek“Amaç mahkumların sosyal ve ruhsal yönden motive edilmesi” dedi.
Merkezi Cezaevi’nde, şu an 18’i hükümsüz, 6’sı hafif, 13’ü ağır cezada olan 37 kadın var. Cezaevindeki toplam hükümlü ve tutuklu sayısı ise 601. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473