banner564
banner556

Çiftçi uçuruma sürükleniyor

Kelle, tarım sektörünün ileriye dönük ve bir plan çerçevesinde ele alınarak, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasını temenni etti

Çiftçi uçuruma sürükleniyor

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, sıkıntı yaşayan tarım sektörünün ileriye dönük ve bir plan çerçevesinde ele alınarak, sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasının en büyük temennileri olduğunu kaydetti.
Kelle yazılı açıklamasında, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve hükümetin, tarım sektörünü ileriye ve sürdürülebilir bir yapıya değil, tamamen bitirmeye ve uçuruma sürüklemeye devam ettiğini savundu.
2021 yılı bütçesi içerisinde tarıma ayrılan payın yüzde 6’dan yüzde 2,5 seviyelerine geriletildiğini ifade eden Kelle, şöyle devam etti:
“Bütün dünya özellikle pandemi süreci boyunca tarımı ve kendi kendine yetebilen gıda üretimini teşvik ederken, üretimi tarıma ve tarımsal sanayiye dayalı ülkeler tarım ürünlerinin ihracatını bile kontrol altına almış, kısıtlamış ve hatta temel gıda ürünü sayılan bazı tarım ürünlerinin ihracatını durdurmaya bile gitmişlerdir.
Bu gerçeklerin yanında, vatandaşlarına sağlıklı gıdaya ulaşması için çaba gösterilmekte, tarımsal üretimin devamlılığı için üreticiye verilen destekler artırılmıştır. Girdi maliyetlerinin artış gösterdiği bilinen bir gerçektir. Gübre, zirai mücadele ve ekipmanlardaki son 1 yıldaki artış yüzde 30 ile yüzde 80 arasında değişmektedir. Ancak ülkemizde, üreticilerin gelirleri de tam aksine düşmekte arz fazlası bahanesi ile üretilen ürünler beleşe kapatılmaya çalışılmaktadır. Bir ürünün değerinde alıcı bulamaması da fırsatçılığın bir başka versiyonudur.
Siyasetçilerimizden, söylemlerinde tarıma gereken desteğin verilmesini dile getirdikleri gibi icraatta da üreticilerimize destek olmalarıdır. Yaratıldığı söylenen kaynakların adil ve eşit paylaştırılması birbirinden ayrılmaz bir bütün olan tarım sektörünün tüm paydaşlarının düşünülerek idame ettirilmesi bir sorumluluktur.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465