banner564

Çözüm istenci seslendirildi

banner587

24 Nisan 2004'teki iradeyi selamlayan CTP, elde edilebilecek en önemli kazanım, Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı binasını terk etmesi olacağını savundu

Çözüm istenci seslendirildi
banner598

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Kıbrıs Türk halkının 24 Nisan 2004'te ortaya koyduğu "evet" iradesinin on dokuzuncu yıl dönümünde tarihi referandum sonuçlarını bir kez daha selamladığını belirtti.
CTP, "Cumhurbaşkanlığındaki Tatar’ın ise kimseye izah edemediği, uluslararası toplum nezdinde hiçbir geçerliliği bulunmayan politikalarını terk etmesini, bununla yetinmeyerek Cumhurbaşkanlığı binasını da terk etmesini" Kıbrıs Türk halkının son dönemde elde edebileceği en önemli kazanım olarak gördüklerini bildirdi.
Açıklamada, Kıbrıs Türk halkının 2000’li yılların başında yükselen çözüm ve barış istencini, 23 Nisan 2003 tarihine kadar kapalı tutulan Yeşil Hat üzerinde geçiş noktalarını açtırdığı, Kıbrıs Türk halkının büyük bir çoğunluğunun ve özellikle gençlerin sahiplenmesiyle çözüm sürecinin, Kıbrıs’ı 24 Nisan 2004 tarihinde eş zamanlı referandumlara taşıdığı hatırlatıldı.
“Bugün Yeşil Hat'tan geçişlerin başlamasının yirminci, eş zamanlı referandumların ise on dokuzuncu yıl dönümüdür” diyen CTP, Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar’ın, diğer konularda olduğu gibi bu konuda da tarihi gerçekleri saptırmaya çalıştığını, kendince bir tarih uydurma çabası içerisine girerek gerçekleri gizlemeye çalıştığını iddia etti.
CTP, uluslararası toplum nezdinde hiçbir biçimde kabul görmeyen, ne olduğu belirsiz bir politikayı 'yeni ve milli' diye nitelendirmeye çalışan Tatar’ın, toplumu bölme çabalarına devam ettiğini öne sürdü.

Ezici çoğunluk ‘Evet’ dedi
Açıklamada şöyle denildi:
"Tatar’ın hiç aklından çıkarmaması gereken en önemli tarihsel gerçeklik şudur ki; Annan Planı 24 Nisan 2004 tarihinde eşzamanlı referandumlarda oylanmış ve Kıbrıs Türk halkı yüzde altmış beş gibi ezici bir çoğunlukla bu plana 'Evet' demiştir…
Tatar’ın uyguladığı 'yeni ve milli' politikadan kimsenin hiçbir kazanım elde etmediği ortadadır. Bu politikaların uluslararası toplum nezdinde yok hükmünde olduğu açıktır. Burası bir çıkmaz sokaktır ve Tatar istese de istemese de bu çıkmaz sokaktan dönülecek, yeniden çözüm politikalarına geri dönülecektir.”

banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473