Dostları onu anlattı

Gazeteci-yazar, politikacı ve eski bakanlardan İsmet Kotak, ölümünün beşinci yıldönümü nedeniyle anıldı

Dostları onu anlattı
Arzu KÖPRÜLÜ
Kıbrıs Türk toplumunun varoluş mücadelesine katkıları bulunan, gazeteci-yazar, politikacı ve eski bakanlardan İsmet Kotak, ölümünün beşinci yıldönümü nedeniyle Lefkoşa Mezarlığı’nda kabri başında düzenlenen törenle anıldı.
Törene, UBP Milletvekilleri Ersin Tatar ile Zorlu Töre, bazı dernek başkan ve temsilcileri ile Kotak’ın arkadaşları ve ailesi katıldı.
Çelenklerin konulması ve saygı duruşuyla başlayan törende, eski bakan ve milletvekilleri Nazif Borman ile Hakkı Atun ve Kotak’ın oğlu Serhat Kotak birer konuşma yaptı.
Nazif Borman, İsmet Kotak ile dostluklarını anlatarak, üniversite yıllarında Kıbrıs’ı anlatmak, sonrasında da Kıbrıs Türkü’nün haklarını alması için yaptıkları çalışmaları dile getirdi.
Hakkı Atun ise, böyle günlerin sadece anma değil eski dostlarla biraraya gelme noktasında da çok kıymetli olduğunu kaydederek, 1963-1974 yıllarında İsmet Kotak’ın ülkesi için yaptıklarını anlatı. Atun, Kotak’ın en dikkat çekici eylemlerinden birinin de ülkede kooperatifçiliğin yaygınlaşmasına destek vermek olduğunu söyledi.
İsmet Kotak’ın oğlu Serhat Kotak ise, 5 yılın ardından babasını anımsayarak törene gelenlerle birlikte babasını anabilmenin kendisini çok duygulandırdığını dile getirdi. 
Kotak, bayramdan sonra Lefkoşa’da bir meydana İsmet Kotak Meydanı adını vereceğini de müjdeleyerek, LTB Başkanı Mehmet Harmancı’ya teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 09:57

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER