‘Dünyada bir ilk’

Cumhurbaşkanı Erdoğan “550 milyon dolar harcayarak Kıbrıs’a suyu götürdük, Rumlara da vermeyi önerdik”dedi

 ‘Dünyada bir ilk’
banner432

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 3. Su'dan Sorumlu Bakanlar Toplantısı'nın açılışında, Türkiye'nin su kaynaklarının doğru yönetilmesi konusunda ciddi çalışmaları ve birikiminin mevcut olduğunu belirtti. Erdoğan konuşmasında, Türkiye’den deniz altından borularla Kıbrıs’a getirilen suya da değindi.

Erdoğan konuşmasında şunları aktardı:
"Bugün İstanbul'da bir su problemi olmadığı gibi, 2071 yılına kadar da gereken planlamalar yapılmıştır. Su alanındaki hizmetlerimizi kendi topraklarımızla sınırlı tutmuyoruz. Orman ve Su İşler Bakanlığımız ve TİKA vasıtasıyla Afrika'da pek çok altyapı projesine, yardım faaliyetine ve eğitim çalışmasına imza atıyoruz. Son olarak su konusunda dünya çapında bir projeyi hayata geçirdik. Ülkemizden Kıbrıs Adası'na, Kuzey Kıbrıs'a denizin altından geçen borularla yaklaşık 550 milyon dolara mal olan böyle bir hattı gerçekleştirdik. Tabii bu birilerinin hakikaten akıl veremediği, düşünemediği bir konuydu. 'Olmaz' dedikleri şey hamdolsun oldu, yapıldı ve şu anda Kuzey Kıbrıs, Türkiye'den gelen bu suyu kullanıyor. Hatta biz merhamet medeniyetinden geliyoruz ya merhamet medeniyetinden geldiğimiz için de Güney Kıbrıslılara seslendik. 'Bak zaman zaman sizin su sıkıntınız oluyor, gemilerle size su geliyor, tankerle size su geliyor. Biz Güney Kıbrıs'a da su vermek suretiyle bir barış projesini gerçekleştirebiliriz.' dedik. Şu ana kadar herhangi bir talepleri olmadı ama biz görevimizi yaptık."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu projeyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 50 yıllık içme ve tarımsal su ihtiyacını şu anda karşıladıklarına dikkati çekti. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 08:57

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER