banner564
banner622

FLAŞ GELİŞME! RUM POLİSİ KKTC’DEKİ ESKİ RUM MALLARINI SORUŞTURUYOR

Rum polisinin, İsrail şirketlerinin KKTC’deki eski Rum malları üzerine inşaat yapılmasıyla ilgili soruşturma başlattığı, soruşturmanın ileri aşamada olduğu ve Yaacov Afik isimli İsrailli hakkında tutuklama emri çıkartılabileceği bildirildi.

FLAŞ GELİŞME! RUM POLİSİ KKTC’DEKİ ESKİ RUM MALLARINI SORUŞTURUYOR
banner598

Rum polisinin, İsrail şirketlerinin KKTC’deki eski Rum malları üzerine inşaat yapılmasıyla ilgili soruşturma başlattığı, soruşturmanın ileri aşamada olduğu ve Yaacov Afik isimli İsrailli hakkında tutuklama emri çıkartılabileceği bildirildi.

Fileleftheros Rum polisinin, İsrailli işadamı Yaacov Afik tarafından İskele bölgesinde, mal sahibi Rumları taramak suretiyle, büyük siteler inşa ettiği yönündeki suçlamalar üzerine geçen ay soruşturma başlattığını yazdı. İleri aşamada olduğuna dikkat çektiği soruşturmanın kapsamında, biri Rum tarafında faaliyet gösteren, KKTC’de eski Rum malı alım satım ve inşaat ile uğraşan İsrail şirketlerinin bulunduğunu belirtti.

Habere göre soruşturma, siyasi düzeydeki toplantıların ardından Rum polisine, İskele’de eski Rum malı “gaspıyla” ilgili üç konuyla ilgili verilen talimatla başladı. Bu kapsamda ilk önce Afik’in lüks otel, daire ve evler inşa ettiği bölgeye bitişik malı olan Rumların Tapu araştırması yapıldı.

Bu durumdaki Rumların isim listesi Rum polisine verildi ve polis listedeki kişileri çağırarak, eski mallarını Taşınmaz Mal Komisyonu’na (TMK) ya da doğrudan İsrailli işadamına satış veya devir işlemi yapıp yapmadıkları konusunda izahat istedi.

Rum Polis Genel Müdürlüğü’nün halen bu şekilde çok sayıda Rum’a ulaştığı ve yazılı şikâyetlerini aldığı belirtilirken, benzer sürecin çok kısa süre önce Esentepe için de başlatıldığı bilgisi verildi.

 “Ay Amvrosio” (Esentepe) muhtarı” Savvas Ksiuris Esentepe’de “Bir metre dahi Kıbrıs Türk malı bulunmadığını, bu nedenle yapılan bütün yatırımların, yasal sakinlerinden izin alınmamış ve yasadışı olduğunu” savundu. Sahil kesiminde çeşitli şirketler tarafından özellikle İngiliz, İsrail ve Ruslara yönelik birçok kiralık lüks villa tabelası bulunduğunu da söyledi. 

Rum makamlarının, İskele ve Esentepe ile ilgili araştırmaları en kısa sürede tamamlamak ve ilgili raporu, direktifi için Rum Hukuk Dairesi’nin önüne koymak niyetinde olduğunu yazan gazete bunun “aşırı siyasi bir mesele olması nedeniyle yapılacak hareketlerin Rum yönetimi düzeyinde olacağını" belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Nuri
Hasan Nuri - 2 ay Önce

KKTCdeki Rum Mülklerinin ESKİSİ mi olur yani gerçekçi olalım Rum Mülklerinin Sahibinden Satın alınana kadar Yeni Sahibi olamayacağını Bilmeyen yoktur ! KKTCde bugüne kadar kendi kendimizi kandırmaktan başka ne yapabildik ki ?
Bizimdir diye yağmalayıp Sattığımız Rum Mülklerinin Bedelini Katmerlenip ödeyeceğimizi gerçekten Bizden başka bilmeyen mi var ? Patlama yaşattığımız İnşaat Sektörümüzün de Elimizde Patlayacağı Günler yakındır! Maaşsız günlerimize şimdiden hazırlanalım ! FOR ever TRNC

Turkish Power
Turkish Power - 2 ay Önce

Kibrisin hepsini almanin vakti geldi korkak ecevit olmasaydi limasol larnakaya kadar almak gerekirdi adam 2. Harekati yapana kadar kici cikti

SIRADAKİ HABER

banner608

banner473