Gelenek bozulmadı

Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Erdoğan’ın ilk yurtdışı ziyaretini 10 Temmuz günü KKTC’ye yapacağı öğrenildi

Gelenek bozulmadı

 Türkiye’de 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk resmi ziyaretini 10 Temmuz 2018 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) yapacağı öğrenildi.

Erdoğan’ın KKTC ziyaretinin ardından Azerbaycan’a geçeceği bildirildi. Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’a yapacağı ziyaret Rumların da birinci gündem maddesi olmaya devam ediyor. Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis, Erdoğan’ın  KKTC’ye yapacağı ziyaretten rahatsızlık duyduklarını söylerken, DHA muhabirine açıklama yapan Ana Muhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’den ilginç bir davet geldi.

Özgürgün’den Rumlara davet
Özgürgün, Rumları Erdoğan'ı karşılamak için Ercan Havlimanı'na davet etti. Özgürgün, "1963'ten sonra kan gölüne dönen Kıbrıs'a barış ve huzuru getiren Anavatan ve garantör ülke Türkiyemizin Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı Rumların çiçeklerle karşılaması gerekir. Bizler Rumları hep beraber havaalanına davet ediyoruz. Ellerine çiçeklerini alsınlar, karşılamaya katılsınlar" dedi.
Mavroyannis'in açıklamalarını 'saçma' olarak değerlendiren Özgürgün, "Mavroyannis veya Rum liderliği eline çiçek alarak Ercan'a gelmeli. Türkiyemiz olmasa Rumlar da barış ve huzurun olmadığı bir Ada'da yaşıyor olacaktı. Bizler Kıbrıslı Türkler olarak gururluyuz, mutluyuz. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan bizleri Kıbrıs Türk halkına gönülden seven biridir. Türkiyemiz olmasaydı, bizler olmazdık" dedi.

Çipras da buyursun gelsin
Rum sosyal medyasında 'Erdoğan Rum lider Nikos Anastasiadis ile buluşsun' yönünde yapılan propagandayı da değerlendiren Özgürgün, "Sayın Tsipras Çipras, Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı'yı ziyaret ederse Sayın Erdoğan da Sayın Anastasiadis'i ziyaret eder" dedi.
Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı da "Sayın Erdoğan'ın ilk ziyaretini KKTC'ye yapması dünyaya da bir mesajdır. 'Kıbrıslı Türkler yalnız değildir' mesajını Anavatanımız net olarak vermektedir. Mutluyuz ki Anavatanımız var" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 10:52

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER