banner564

Görme kaybı var

18 yaşındaki Fatih’in ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından tutuklanan sürücünün yüzde 50 engelli olduğu açıklandı

Görme kaybı var
banner598

Suna ERDEN
Güzelyurt - Lefkoşa anayolunda 18 yaşındaki Fatih Can’ın ölümüyle sonuçlanan kazanına ardından tutuklanan Mustafa Tuş dün mahkemeye çıkarıldı. 
Duruşmada zanlının sol güzünde yüzde 80 görme kaybı olduğu, ayrıca bağımlılık tedavisinden sonra sinir ve baş hastalığından dolayı yüzde 50 engelli raporu verildiğini açıklandı. 
Mahkemede olguları aktaran polis, kazanın 8 Eylül 2023 tarihinde, saat 22.00 sıralarında, Güzelyurt - Lefkoşa anayolunun gece kulüpleri mevkiinde meydana geldiğini anımsattı. 
Polis, Fatih Can’ın yönetimindeki GY 594 plakalı van araç ile isimsiz tali yol kavşağından anayolda seyreden araçlara öncelik hakkı vermeden dikkatsizce anayola giriş yaptığını belirtti. Polis, anayola giriş yapan Can’ın, Güzelyurt istikametinden Lefkoşa’ya doğru seyreden ve kavşağa gelmeden süratini salim bir raddeye indirmeyen Mustafa Tuş yönetimindeki JL 545 plakalı aracın önünü tıkayarak, çarpışmaya neden olduğunu belirtti. 
Polis, kaza sonucu yaralanan her iki araç sürücüsü ile GY 594 plakalı araçta yolcu olarak bulunan Osman Ceritli (E-22) ve Nuh Ali Ceritli’nin (E-26) Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine kaldırıldıklarını belirtti.
 Polis, kazada ağır yaralanan Fatih Can’ın yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdiğini kaydetti. 
Polis, yaralıların ise tedavilerinin ardından taburcu edildiğini söyledi.

Karanlıkta üstüme geldi
Kazanın ardından zanlının tutuklandığını, ifadesinde 70-80 kilometre hızla seyrettiğini söylediğini kaydeden polis, ancak kazanın meydana geldiği noktada hem kavşak bulunduğunu hem de hız limitinin 65 olduğunu belirtti.  
Zanlının mahkemeye çıkarılarak, hakkında 3 gün tutukluluk emri alındığını kaydeden polis, bu süre içerisinde 3 adet kamera kaydı temin edildiğini, göğü tanıkları tespit edildiğini kaydetti.
 Polis memuru, zanlının muayene edildiğini, sol gözünde yüzde 80 oranında görme kaybı olduğuna dair doktor raporu alındığını söyledi.
Polis memuru, zanlının daha önce Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde alkol bağımlılığı tedavisi gördüğünü, tedavi sonucunda baş ve sinir hastalığı nedeniyle yüzde 50 engelli raporu verildiğini açıkladı. 

Doktor kontrolünden geçirilecek
Polis memuru, zanlının tekrar kontrolden geçirileceğini ifade ederek, ceza-i ehliyetinin olup olmadığını belirlemek için doktor muayenesinin şart olduğunu söyledi ve mahkemeden bu yönde emir verilmesini talep etti.
Polis, yürütülen soruşturmada zanlının kusurunun olup olmadığına dair araştırma yapıldığını söylerken, ilk tespitlere göre kusuru bulunduğunu ancak hız tespit uzmanlarının zanlının kaza anındaki hızını belirlemek için çalıştığını açıkladı.
İncelenecek kamera görüntüleri, alınacak ifadeler olduğunu kaydeden polis, zanlının 2 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.
Mahkeme, zanlının 2 gün daha tutuklu kalmasına ve ceza-i ehliyetinin olup olmadığına yönelik tespit için Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde doktor kontrolünden geçirilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473