“Halk sağlığı  tehlikede değil”

“Sütte alfatoksin” konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Şahali, Gerekli test ve imhaların devlet tarafından aksatılmadan yapıldığını vurguladı

“Halk sağlığı  tehlikede değil”

Başbakan Tufan Erhürman önceki  akşam Tarım ve Doğal kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’yle birlikte Değirmenlik’te halkla buluşma toplantısı gerçekleştirdi. Değirmenlik köy kahvesinde gerçekleşen toplantıya Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, eski başbakanlardan Özkan Yorgancıoğlu da katıldı.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali burada yaptığı konuşmada, “sütte alfatoksin” haberlerine de değinerek, alfatoksinin bir nevi küf olduğunu ve hayvan yemlerinden kaynaklandığını ancak “tüm sütlerde alfatoksin var” demenin popülist ve siyasi bir yaklaşım olduğunu söyledi.
Gerekli test ve imhaların devlet tarafından aksatılmadan yapıldığını vurgulayan Şahali, “Süt sağlığı hiçbir şekilde tehlikede değil” ifadelerini kullandı.
Şahali, sürekli olarak “arpa yok” şeklindeki söylemlerin panik havası oluşturarak, üreticiyi ihtiyacından fazla arpa almaya zorladığını belirterek, arpada sorun bulunmadığını ve yarın 800 ton, hafta başında ise 12 ton daha arpanın KKTC’li üreticilerle buluşturulacağını ifade etti.

“Göletler ıslah  edilmeli”
Şahali, son günlerdeki yağışlara dikkat çekti ve yağmurların bereket getirmesini diledi.
Suyun KKTC halkı için önemine işaret eden Şahali, halkın su eksikliğinin ne demek olduğunu çok iyi bildiğini, hükümetinse önünde geçmişten gelen birçok sorun bulunduğunu söyledi.
Şahali, şu an KKTC’nin “Taşıma suyla değirmeni döndürmeye çalıştığını” kaydederek, yeni üretim sezonunun iyi başladığını ve sonunun iyi gelmesini umduğunu da dile getirdi.
Güzelyurt akiferi ve 5.2 km’lik tünel projelerinin 2021 yılında tamamlanmasının beklendiğini söyleyen Şahali, böylelikle tarımsal suyun belli başlı bölgelere ulaşabileceğini ve her damla suyun değerinin iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti.
KKTC’deki tüm göletlerin ıslah edilmesinin gerekli olduğunu söyleyen Şahali, buna karşın KKTC’nin maddi kaynaklarının sınırlı olduğunu belirtti.


Yeni taş ocağı açılmayacak
Taş ocakları konusuna da değinen Şahali, dağların patlatılarak inşaat ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.
Maden mühendislerinin yaptığı çalışma ve projeler doğrultusunda taş ocaklarının devlete verdikleri taahhütleri yerine getirmediği gerekçesiyle 8 taş ocağının faaliyetinin Bakanlar Kurulu’nca sonlandırıldığını dile getiren Şahali, hükümetin şu an için yeni taş ocağı açılması yönünde bir yaklaşımı da bulunmadığını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER