banner493

Hepsi arşivde 

Besim, Pilli’nin yeni devlet hastanesiyle ilgili bir proje bulamadıkları yönündeki açıklamalarını eleştirdi:

Hepsi arşivde 
banner432

 Eski Sağlık Bakanı Filiz Besim, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin yeni devlet hastanesiyle ilgili bir proje bulamadıkları yönündeki açıklamalarını eleştirerek, tüm projelerin Sağlık Bakanlığı arşivlerinde olduğunu belirtti.

Besim,  Sağlık Bakanlığı döneminde üzerinde çalışma yapılan yeni devlet hastanesi, kalp hastanesi ve Dipkarpaz ve Değirmenlik sağlık merkeziyle ilgili projelerin hepsinin Sağlık Bakanlığı Mimari Departmanı’nda mevcut olduğunu kaydetti.
Bakanlığı dönemine işaret eden ve yeni hastaneyle ilgili projenin ekip tarafından BRT’nin arkasında bulunan Sağlık Bakanlığı’na ait arazi için uyumlu hale getirildiğini söyleyen Besim, hastaneyle ilgili sunumda Mimarlar Odası Birliği temsilcisinin yol sorununa dikkat çektiğini, görüştüğü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ın benzer sorunları dile getirdiğini söyledi.
Besim bu nedenle, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi yerleşkesini mercek altına aldıklarını ve beş katlı kalp hastanesi projesini çizdirdiklerini ifade etti.
Bu ve diğer projelerin sağlık sistemi için yaşamsal önem arz ettiğini kaydeden Besim, “Sağlıkta çağdaş alt yapıyı oluşturmak için çok önemli olan projelerin umarız ki devam ettirilir ve hayata geçirilir” dedi.
Besim, projelerin hiçbirinin şehir hastanesi modelinde planlanmadığını, hepsinin ülkenin sağlık sistemine de uyumlu olduğunu belirtti.

“Türkiye ile 3 kez görüştük”
Besim, Sağlık Bakanı olduğu dönemde kendisinin ve ekibinin, Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ile üç kez görüştüğünü, Recep Akdağ ve Fahrettin Koca ile bir araya geldikleri toplantılarda gündemin yeni Lefkoşa devlet hastanesi olduğunu dile getirdi.
Besim, Fahrettin Koca ile yapılan son görüşmeden sonra KKTC Sağlık Bakanlığı ekibinin Türkiye Cumhuriyeti’ne davet edildiğini de kaydetti.
Besim, KKTC Sağlık Bakanlığı ekibinde dönemin müsteşarı Dr. Ömer Gür, Yataklı Tedavi Kurumları Müdürü Dr. Katayon Kobat, Lefkoşa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyılkan ve Mimarlar Odası temsilcisi mimar Azmi Öge olduğunu anımsattı. 
Filiz Besim, TC Sağlık Bakanlığı Hastane Proje Departmanı ile çok yararlı görüşmeler yaptıklarını, KKTC Sağlık Bakanlığı arazisine uygun olabilecek iki projeyle ülkeye geri geldiklerini belirtti.  

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner472

banner460