banner493

Umut veren açıklama

Bakan Oğuz, yıllardır ihmal edilen ve ülkede önemli bir yer tutan balıkçılık sektörünün sorunlarının çözümü için adım atacaklarını belirtti

Umut veren açıklama
banner432

 Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, yıllardır ihmal edilen ve ülkede önemli bir yer tutan balıkçılık sektörünün ve balıkçıların sorunlarının çözümüyle ilgili birtakım adımlar atacaklarını söyledi. 

Bakanlık açıklamasına göre Oğuz, Girne Antik Liman, Karaoğlanoğlu, Alsancak, Lapta ve Kayalar’daki balıkçı barınaklarında incelemelerde bulundu. 
Oğuz’a bakanlık yetkilileri yanında Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ve Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ eşlik etti. 
Bakan Oğuz, ziyaret ettiği Girne Turizm Limanı’nda balıkçıların sorunlarını yerinde araştırarak, gözlemlediklerini söyledi. 
Girne Belediye Başkanı Güngördü’nün de incelemelere eşlik ettiğini belirten Bakan Oğuz, şöyle konuştu:
“Bazı sorunlar belediyeyi, bazı sorunlar Turizm Bakanlığı’nı, bazı sorunlar Ulaştırma Bakanlığı’nı, bazı sorunlar da Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nı ilgilendiriyordu. Amacımız, yıllardır atıl kalan ve bu ülkede önemli bir yer tutan balıkçılık sektörünün ve balıkçıların sorunlarının çözümü ile ilgili bazı hamleler yaparak, adım atmaktır. Balıkçıların en büyük şikayeti, siyasilerin sürekli gelip gitmesi ancak sorunların yerinde durması yönündeydi. Bu sorunların çözümüyle ilgili nasıl adım atılabileceği yönünde bir çalışma yaptık. Sorunların çözümü ile ilgili çalışmaların takibini yapacağız.”

“Karaoğlanoğlu’nda balıkçı barınağı talebi var”
Bakan Oğuz, Karaoğlanoğlu bölgesinde balıkçı barınağı talebi olduğunu ve buranın kamulaştırılması ile ilgili sorunlar bulunduğunu da söyledi. 
Hem Girne Limanı’ndaki balıkçıların yükünü hafifletmek hem de Karaoğlanoğlu bölgesinde bir alternatif alan yaratmakla ilgili projelendirme ve kamusal yasaların geçmesi yönünde neler yapabileceğini yerinde gördüklerini kaydeden Oğuz, bu talebi yerine getirmekle ilgili bütçe çerçevesinde çalışmalar yapılacağını ifade etti.
Bakan Oğuz, Alsancak’ta liman yapımı ile ilgili talebi de yerinde gördüklerini ifade ederek, konuyla ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını ve Hayvancılık Dairesi’nin bu konuda gerekli çalışmaları yapacağını belirtti.
Bakan Oğuz, tüm balıkçı barınakları ile ilgili gerekli yasal mevzuatları yerine getireceklerini söyleyerek, ekonomik anlamda da yerel kaynaklardan ne kadar kullanılabileceğiyle ilgili bir planlama yapılacağını kaydetti. 

Gençler de teşvik edilecek
Gençlerin de balıkçılık mesleğine girmesini istediklerini, bununla ilgili teşvikler verilerek, mevcut hakların düzenlenebileceğine işaret eden Dursun Oğuz, balıkçılık sektörünün cazip hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.
Oğuz, “Bununla ilgili çalışmaları yapacağız. Bunun için planlama yapmak zorundayız. Bu ülkede her isteyen gidip de balıkçılık yapmasın, haklar dahilinde yapılsın” dedi. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner455

banner460