Herkes diken üstünde

Sağlık Bakanlığı güneye geçişleri, İngiltere’den gelişleri yasaklarken, Bakan Pilli 21 günlük kapanmadan söz etti

Herkes diken üstünde
banner432

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 vakalarının artması ve bazı ülkelerde mutasyona uğraması üzerine, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin aldığı kararlar doğrultusunda ek tedbirlerin uygulanmasına karar verdi.

Buna göre, son 14 gün içerisinde Birleşik Krallık, Hollanda, Danirmarka ve Güney Afrika’da bulunanların ülkeye girişleri yasaklandı. Bu ülkelerden sadece KKTC vatandaşlarının ülkeye girişlerine izin verilmesi ve 14 gün süre ile karantinada kalmalarına karar verildi.
25 Aralık 2020 ile 3 Ocak 2021 tarihleri Güney Kıbrıs’ta resmi tatil olduğu için Güney’de eğitim gören ve çalışanlar için de düzenlemeye gidildi.
Bu tarihlerde öğrencilerin ve ailelerinin Güney Kıbrıs’a geçişleri durdurulurken,  çalışanlar için de karantinasız geçişler durduruldu. Resmi tatillerde çalışanlar resmi belge ibraz ederek karantinasız geçiş yapmaya devam edebilecek.
Aynı tarihlerde Pile ve Beyarmudu’ndan KKTC’ye geçenler karantinaya tabi olacak. Zaruri nedenlerle geçişler ise Sağlık Bakanlığı’nın iznine tabi olacak.

Ek tedbirlerde neler var?
Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı ek tedbirler şöyle:
1.Son zamanlarda Covid-19 vaka sayılarının artması ve bazı ülkelerde virüsün mutasyona uğradığı hususunda ki haberler doğrultusunda değerlendirme sonucunda ülkemizde halk sağlığının korunması ve virüsle mücadele kapsamında son 14 gün içinde Birleşik Krallık, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika’da bulunmuş kişilerin ülkeye girişlerinin yasaklanması uygun görülmüştür. Bu ülkelerden sadece KKTC vatandaşlarının ülkeye girişlerine izin verilmesi ve 14 gün süre ile karantinada kalmalarına karar verilmiştir.

2.25 Aralık 2020- 03 Ocak 2021 tarihleri arasında (her iki tarih dahil) okulların resmi tatil olduğu nedenle Güney Kıbrıs’ta eğitim gören öğrenci ve ailelerinin Güney Kıbrıs’a geçişlerinin durdurulmasına karar verilmiştir.

3.25 Aralık 2020- 03 Ocak 2021 tarihleri arasında (her iki tarih dahil) resmi tatil olduğu nedenle Güney’de çalışan kişilerin belirtilen tarihlerde karantinasız geçişlerinin durdurulması uygun görülmüştür. Ancak 25 Aralık 2020- 03 Ocak 2021 tarihleri arasında (her iki tarih dahil) Güney’de çalıştıkları kurumların resmi tatile girmeyeceği ve aktif çalışacakları hususunda çalışanlar resmi belge sunmaları kaydı ile bu kişilerin ülkemize karantinasız giriş yapabileceklerdir.

4.25 Aralık 2020- 03 Ocak 2021 tarihleri arasında (her iki tarih dahil) resmi tatil olduğu nedenle İngiliz Üsler Bölgesi ve Ara Bölge’de çalışan kişilerin ülkeye karantinasız giriş yapmaları Bakanlığımız iznine tabi olacaktır.

5. 25 Aralık 2020- 03 Ocak 2021 tarihleri arasında (her iki tarih dahil) Pile ve Beyarmudu’ndan KKTC’ye girişler karantinaya tabi olacaktır. Zaruri nedenler ile günübirlik geçişler Bakanlığımızın iznine tabi olacaktır.

6.Ülkemizde artan vaka sayıları nedeni ile sağlık sebepleri ile ev karantinası talep eden hastaların başvuruları Bakanlığımız tarafından oluşturulan sağlık kurulu tarafından değerlendirilecek olup ev karantinası onayları sadece söz konusu kurulun uhdesinde olacaktır.

7.Ülkemizde salgının geldiği boyutlar değerlendirildiğinde Bulaşıcı Hastalıklar Yasasının Bakanlığımıza 36’ncı maddede verdiği yetkilerden maske takma zorunluluğu ve sosyal mesafe kuralına uyma zorunluluğu ile ilgili yaptırımların Bakanlığımız kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanmak sureti ile hayata geçirilmesi uygundur.

8.Bulaşın azaltılması ve toplum sağlığının korunabilmesi amacıyla tüm işyerlerinde, Covid-19 pozitif vaka tespit edilmesi halinde bahse konu işyeri geçici süreliğine kapatılabilecektir.

Kurallara uymayan yandı
Sağlık Bakanlığı, maske ve mesafe kurallarına uymayanlara yönelik idari yaptırımlarla ilgili de açıklama yaptı ve para cezalarını hatırlattı. Cezaların yarından itibaren uygulanacağı kaydedildi.
Açıklamada şu detaylar yer aldı:
“Bakanlığımız; Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin önerileri doğrultusunda, Covid-19 salgınının ülkedeki durumu yeniden değerlendirilerek 23.12.2020 tarihinden itibaren 45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın 36’ncı maddesi uyarınca aşağıdaki tedbirlerin uygulanmasına karar verilmiştir. Ayrıca, 45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasasının 36’ncı maddesi uyarınca alınan tedbir kararlarına aykırı davranan kişiler hakkında aynı yasanın 43’üncü maddesi tahtında idari yaptırımlar uygulanacaktır.

1.Maske Takma Zorunluluğu
Kapalı alanlarda ve 1,5 metrelik sosyal mesafenin korunamadığı açık /yarı açık alanlarda kişilere maske takma zorunludur.
Bu tedbir kuralına uymayanlar hakkında Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın 43’üncü maddesinin (6)’ncı fıkrasının (A) bendi uyarınca aylık asgari ücretin 1/10’u kadar idari para cezası uygulanır.

2.Sosyal Mesafe Kuralına Uyma Zorunluluğu
23.12.2020 tarihinden itibaren kapalı ve açık/yarı açık alanlarda kişiler arası sosyal mesafe (en az 1,5 metre olacak şekilde uygulanır ancak aynı evde yaşayan kişilere bu kural uygulanmaz) tedbir kararına uymak zorundadır.

3.Toplu Yaşam Alanlarında Zorunluluklar
45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın 36’ıncı maddesi 3’üncü fıkrası uyarınca; toplu yaşam alanlarından sorumlu yetkililer, işletmeler, iş yerleri ve eğlence yerleri sahipleri ile organizasyon veya etkinlik düzenleyenler ilgili yasa maddesi uyarınca maske zorunluluğu ve sosyal mesafeye uyma zorunluluğu kararına uymak, uyulmasını sağlamak ve buna ilişkin gerekli önlemleri almakla yükümlüdürler.
Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere yasanın 43’üncü maddesinin (6)’ncı fıkrasının (C) bendi uyarınca aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır; ayrıca bu yerler 24 saat süre ile kapatılır. Organizasyonlar ve etkinlikler derhal durdurulur.

Pilli: 25 Aralık’ta kapanmaya gidilebilir
Öte yandan Sağlık Bakanı Ali Pilli, yerel vakalarda artış görüldüğünü belirterek gerekmesi halinde 25 Aralık’tan itibaren kapanma da dahil radikal kararlar alabileceklerini söyledi.
Sağlık Bakanı Ali Pilli, BRT’de katıldığı 50+1 programında, Temmuz’dan itibaren yerel vakalarda artış yaşandığını kaydetti ve “Gerekirse 25’inden sonra radikal kararlar alırız. Biz, halkımızın sağlığı için gereken neyse yapacağız. Gerekirse kapanacağız, 21 gün sokağa çıkma yasağı koyacağız. 24’üne kadar gelecek rakamlara göre hükümetle birlikte radikal tedbir alıp 21 gün kapatabiliriz” dedi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner468

banner460