banner564
banner556

HP temkinli

Senin, Berlin’de yapılacak üçlü toplantı için beklentinin çok yüksek tutulmaması gerektiğini söyledi

HP temkinli

 Halkın Partisi (HP) Genel Sekreteri Yenal Senin, Berlin’de yapılacak üçlü toplantı için beklentinin çok yüksek tutulmaması gerektiğini söyledi.

Katıldığı programda konuşan HP Genel Sekreteri Senin, Berlin’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in gerçekleştireceği toplantıda, beklentinin çok yüksek tutulmaması gerektiğini ifade etti.
Parti olarak Berlin görüşmesine temkinli yaklaştıklarını belirten Senin, HP’nin Rum yönetiminin, bu adadaki yönetimi, doğal zenginlikleri ve gücü paylaşmaya hazır olmadığını savunduğunu belirtti.
Senin, “Berlin öncesi iki taraftan gelen mesajlara da baktığımızda çok yüksek seviyede istişarelerin olmayacağı, nelerin konuşulacağının bile belli olmadığı bir toplantı öngörüyoruz” dedi.
Sonuçsuz kalan müzakere süreçlerinin iki toplumu birbirinden daha da uzaklaştırdığını belirten Senin, “Rum tarafında mevcut durumu korumaya yönelik bir yaklaşım vardır” dedi.

Senin, Halkın Partisi’nin de bir anlaşmadan yana olduğunu, bunun  parti programında da yer aldığını ancak “modelini” konuşmaktan yana olduklarını söyledi.

“HP her seçime katılmalı”
Halkın Partisi’nin genç, dinamik ve toplumun yüzde 17,5’inin desteğini almış bir parti olarak her seçime katılması gerektiğini, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de katılacaklarını belirten Senin, Parti içinde istişarelerin devam ettiğini, bölge ziyaretleriyle halkın nabzını tuttuklarını, geri dönüşleri değerlendirerek yol haritalarını belirleyeceklerini anlattı.

“Hükümet’te kriz yok”
Cumhurbaşkanlığı seçimi ve aday çıkarma konusunun hükümette herhangi bir krize yol açmadığını belirten Senin,  “Cumhurbaşkanlığı partiler üstü bir statüdür ve seçimdir. Toplum liderliği pozisyonu için görüşlerin, politikaların yarıştığı bir seçimdir. Hükümeti etkiler bir seçim olduğunu hiç düşünmedik. Koalisyon ortağımızla Cumhurbaşkanlığı konusunda herhangi bir pazarlık, ön anlaşma yapmadık. Böyle bir şeyi de doğru bulmuyoruz. Var olan hükümet programını hayata geçirmek ve icraat yapmak için canla başla çalışıyoruz. Bir krize yol açacak durum yoktur. Aday çıkaracaklarsa da buna karar verecek UBP’nin kendi parti meclisidir. Biz saygı duyarız. Bizim için önemli olan altına imza attığımız hükümet programıdır, halka vaad ettiğimiz icraatlardır” dedi. 

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473