banner564

Hükümet sınıfta kaldı

Kibrit, Covid-19 salgını sürecinde engellilere yönelik hizmetlerin yetersiz olduğunu belirtti

Hükümet sınıfta kaldı
banner598

Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği(KTOÖD) Başkanı Günay Kibrit, Covid-19 salgını sürecinde engellilere yönelik hizmetlerinin yetersiz olduğu gerekçesiyle hükümeti eleştirdi.
Kibrit, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası vesilesiyle yayınladığı yazılı açıklamada, engellilerin 
vücut direncinin de doğal olarak düşük olması nedeniyle büyük risk altında olduğunu kaydetti ve “Bu süreç içerisinde hükümetimiz birçok sağlık ve ekonomik tedbir paketleri hazırlayıp açıklarken bu çalışmaların içerisinde tek bir satırda bile engellilerimizden bahsetmemesi, sağlık ve ekonomik olarak ihtiyaçlı olan bu insanlarımız için tek bir hamle bile yapmayarak bu zor dönemde de bizleri her zamanki gibi yalnız bırakmıştır” dedi. 
Sosyal bir devlet olarak imkanların eşit ve adil bir şekilde bölüşülmesi gerektiğini kaydeden Kibrit, “Engellilerimizin bu süreçte sıkıntı yaşadığı en önemli konuların başında ne yazık ki yine sağlık hizmetleri oldu. Engellilerimizin kullanmakta olduğu ve hayati önem taşıyan ilaçlardan, Sağlık Kurulu istemeyenleri yazdırabilmek için engellilerimizin veya ailelerinin risk altında doktor doktor gezip reçete yazdırmalarını ortadan kaldıracak bir düzenleme yapamadık maalesef” dedi. 

Sucuoğlu mesaj yayınladı
Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.
Sucuoğlu,  mesajında şu ifadeleri kullandı: 
"10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası,  engelli  vatandaşlarımızın ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekilmesi, engelli bireyler   için yapılması  gerekenlerin gündeme getirilmesi  ve çözüm yolları bulunması açısından  Bakanlığımız tarafında her yıl çeşitli etkinliklerle farkındalık yaratılan önemli bir haftadır.  
10-16 Mayıs  Engelliler Haftası’nın  engellilerin  sorunlarına yönelik  toplumsal farkındalığı ve hassasiyeti arttırmasını temenni ediyor;  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak her zaman  engelli vatandaşlarımızın yanında ve destekçisi olduğumuzu bilmelerini istiyorum.”
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2020, 05:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474