banner564
banner556

Hükümeti istifaya çağırdı

Tatar, Ciklos’ta 4 gencin hayatını kaybettiği sel felaketiyle ilgili raporların yolun yapımında hata ve ihmal olduğunu ortaya koyduğunu söyledi

Hükümeti istifaya çağırdı

 Ulusal Birlik Partisi UBP) dün saat 11.00'de Lefkoşa – Girne yolu Ciklos bölgesinde, 4 gencin yaşamını yitirmesi olayıyla ilgili eylem yaptı. 

Eyleme UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, milletvekilleri ve partililer katıldı. 
Eylemde, UBP’nin söz konusu olayla ilgili saptamaları ve hükümetin yaptığı “ihmalleri” paylaşıldı, "Rapor ortada istifa nerede", "hükümet istifa" pankartları açıldı. 
UBP Genel Başkanı Ersin Tatar burada yaptığı açıklamada, UBP olarak 4 gencin yaşamını yitirdiği olayı hassasiyet ve duyarlılık içinde yakından takip ettiklerini belirterek, burada acı olaylar yaşandığını, acı üstüne de siyaset yapmadıklarını ancak mühendis odaları ile polis raporlarının ortaya çıkmasıyla birlikte burada zafiyet, aksaklık ve ihmal olduğunu gördüklerini söyledi. 
Tatar, "Burada ihmal hata eksiklik varsa sorumluluğu siyasi makamlar da paylaşmalı istifa etmelidir, bundan kaçamazsınız takdir kamuoyunundur, biz hassasiyetle bu konunun yakın takipçisi olacağız" şeklinde konuştu.
Bu konuda UBP milletvekili Ersan Saner'in  konunun yakın takipçisi olduğunu ve tespitler ortaya çıkınca hassasiyeti ortaya koymak için bugün buraya geldiklerini ifade eden Tatar, "4 gencimizi kaybettik, böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için gerekli önlemler alınmalı, teknik olarak en detaylı şekilde çalışılmalı" dedi.

banner571

Saner: İnsan ve mühendislik hatası 
Ersan Saner de, 4 gencin kaybından derin üzüntü yaşadıklarını ifade ederek, aileye başsağlığı ve sabır diledi. 
Saner, bu acı üzerinden politika yapmayacaklarını söylediklerini anımsatarak, ancak olayla ilgili rapor üzerine olayın nereden kaynaklandığının da ortaya çıktığını ve sebebinin insan hatası, mühendislik hatası sorunu olduğunun ortaya çıktığını vurguladı. 
Bunu Odanın da teyit ettiğini, derenin insan yapımı hatayla kapatıldığını ve suyun sele dönüştüğünü ifade eden Saner, bu konuda ulaştırma bakanının açıklamalarını eleştirdi. 
Saner, "4 can kaybedildi. Günü kurtarma adına adımlar atılıyor, konunun sıkı takipçisi olacağız, Başbakan gereğini yapıp istifa etmelidir. Sorumluluk, gündem şaşırtmak için projenin UBP döneminden olduğunu söylemek değil, eksik hatalı yapılan inşaat mühendislik mimarlık ve denetim görevini üstlenmektir" diye konuştu.  

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 11:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473