banner564

İMO teknik destek verecek

banner587

Gazimağusa’da vatandaşların başvurusu dikkate alınarak riskli binalarda tarama yapılacak

İMO teknik destek verecek
banner598

Yılmaz YAKAR   
Gazimağusa Belediyesi ile KTMMOB’ye bağlı İnşaat Mühendisleri Odası (İMO)  arasında Hızlı Deprem Tarama İş Birliği Protokolü imzalandı.
Gazimağusa Belediye Başkanı Süleyman Uluçay ile İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu’nun imzaladığı protokol kapsamında vatandaşların başvurusu üzerine veya Belediyenin riskli olarak gördüğü bölge ve binalarda Hızlı Deprem Tarama Yöntemi ile binalar değerlendirilerek, risk durumu  sahiplerine iletilecek.
Belediye tarafından pazartesi günü başlatılması beklenen çalışmaya İMO teknik destek verecek.
Çalışmada ilk etapta kentteki yapılarla ilgili ön çalışma yapılarak, bilgi toplanacak ve yapıların risk dereceleri ortaya çıkarılacak.
Gazimağusalılar, internet üzerinden www.gazimagusabelediyesi.org sayfasından dolduracakları forum ile veya Belediyenin İmar Birimi’ne tapu belgeleriyle birlikte gelerek dolduracakları basılı forumlar ile binalarının sağlamlık testini talep edebilecek.

Uluçay: Standartlara uyulacak
Gazimağusa Belediyesinde gerçekleşen imza töreninde konuşan Belediye Başkanı Süleyman Uluçay,  son dönemde  depreme dayanıklı binaları ve binaların  yapı denetimiyle ilgili İMO’nun önemli çalışmalar yürüttüğüne değinerek, depreme dayanıklılıkla ilgili  iş birliği konusunda  İMO’yla protokolün imzalanmasıyla Gazimağusa’da binaların denetimlerinin standart içinde yapılması ve İMO’nun teknik imkanlarından  Gazimağusa’nın da yararlanmasının sağlanacağını ifade etti.

Yağcıoğlu: Risk puanlaması yapılacak
İMO Başkanı Gürkan Yağcıoğlu da,  iş birliğinin kapsamından söz ederek, İMO’nun hazırladığı veri tabanı ve sistemle belediye personeli tarafından  hızlı tarama yöntemiyle  binalara risk sıralaması, risk puanlamasının yapılacağını anlattı.
Yağcıoğlu, protokol sonrasında, inşaat mühendisi veya  teknik elemanların  sahaya  gidip inşaatın yanından  yaklaşık  4-5 sayfalık forumla sorulara aldıkları cevapların veri tabanına girilmesiyle binaların risk sıralamasının oluşturulacağını ifade etti.
Yağcıoğlu, “ Belediyemizle birlikte Mağusa kentimizi hızlı bir tarama  yöntemiyle riskli yapıları tespit etmek amacıyla  bu iş birliğini imzalıyoruz” dedi.
Yağcıoğlu sorulara verdiği yanıtlarda, Gazimağusa Belediyesi ile yaptıkları protokolde, taleplerin belediyeye geleceğini, vatandaşın talep ettiği binalara tarama yapacaklarını, İMO olarak teknik destek vereceklerini, insan kaynağına ihtiyaç olma ihtimaline karşı  bunu sağlamak üzere protokole koyduklarını söyledi.

Eryaşar: Önce gözle görülür riskli binalar
Gazimağusa Beldiyesi Proje, Bayındırlık ve İmar Şubesi Amiri Abide Başman Eryaşar da, protokolü yaptıktan sonra öncelikli olarak mevcut binaların depreme dayanıklılıklarının ölçüleceğini kaydetti.
Belediyeye yapılan başvuruları değerlendireceklerini söyleyen Eryaşar, önce gözle görülür riskli binalardan başlamayı düşündüklerini ifade etti.
1974’ten sonra hiç bakım yapılmayan binalar, eski binalar bulunduğunu söyleyen Eryaşar, “Eski binalar ve gözle görülür binalardan başlamayı düşünüyoruz” dedi. 2019 yılı Nisan ayından itibaren  yapı denetimini başlattıklarını söyleyen Eryaşar, binaların  en azından başlama aşamasında mimar ve ilgili tüm mühendislerin kontrolünde  gerçekleştirildiğini ifade etti.
 

banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473