banner493

İşte demokrasi

banner514

Meclis’te, Ceza Yasası görüşülürken karşı çıkan ve destekleyenler, oylamayı yan yana izledi

İşte demokrasi
banner432

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber başkanlığında dün toplanan genel kurulun gündeminde Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin üçüncü görüşmesi vardı.

Ana muhalefet UBP Milletvekilleri genel kurul toplantısına katılmadı.

Genel kurul ayrıca Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Önerisi ile Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni de ele aldı.

Onaya sunuş bölümünde Bilgi Edinme Hakkı (Değişiklik) Yasa Önerisi’nin ivedilikle ele alınması oy birliğiyle kabul edildi.

YÖDAK üyeliğine aday gösterilen Prof. Dr. Sadık Ülker’in adaylıktan çekildiği milletvekillerinin bilgisine sunuldu.

Bu bölümde ayrıca Digi-Tec firmasının vergi borçlarıyla ilgili araştırma komitesi başkanlığına CTP Milletvekili Birikim Özgür ile Başkan Vekilliğine UBP Milletvekili Ersin Tatar'ın atanması bilgiye getirildi.

Meclis Genel Kurulu’nu, Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni destekleyen ve karşı çıkan kalabalık 2 ayrı grup izledi.

Fasıl 154 Ceza Yasası’nın “kabul edilen insan hakları seviyesinin altında kalan bazı hükümlerinin modern hukuk devletlerinde ve uluslararası insan hakları belgelerinde yer alan düzenlemelere koşut bir içeriğe sahip olmasını” öngören Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi, Cumhuriyet Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi.

UBP milletvekillerinin genel kurul çalışmalarına katılmamasından dolayı oy kullanmadığı oylamada DP/UG Milletvekili Zorlu Töre ret oyu verdi.

 

Yasada neler var?

Ceza (Değişiklik) Yasa Önerisi, “Fasıl 154 Ceza Yasası’ndan ölüm cezasının çıkarılmasını; cinsel suçlar alanındaki hükümlerin kaldırılmasını veya değiştirilmesini; dördüncü kısmının üçüncü bölüm başlığının “cinsel nitelikli suçlar” olarak değiştirilmesini; “doğaya aykırı cinsel ilişki” suçunun kaldırılmasını; kişilerin cinsel yönelimlerinden, cinsiyet kimliklerinden veya cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılığa uğramasını, işlenen fiillerle mağdur edilmesini önlemeye yönelik düzenlemeler; çocukların ve zihinsel engellilerin cinsel nitelikli suçlarla mağdur edilmesi halinde uygulanacak cezaların artırılmasını; kadınlara karşı cinsel şiddetle ilgili hükümlerin değiştirilmesini” öngörüyor.

Oylamanın ardından UBP Milletvekilleri genel kurula katıldı. İzleyiciler bölümündeki yasa önerisi destekçileri ile karşı çıkan eylemciler ise salonu sessizce terk etti.

 

YÖDAK üyeliğine Prof. Osam seçildi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu dün, Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) üyeliğine Prof. Dr. Necdet Osam’ı seçti.

Kapalı oy usulüyle gerçekleşen seçim Prof. Dr. Necdet Osam ile Prof. Dr. Nerin Nadir Önder arasında yapıldı. Seçimi 33 oyla Prof. Dr. Osam kazandı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Kamu Görevlileri Yasası uyarınca hizmete alınan geçici personel istihdamına son verilmesi ve görev yapan geçici personele ilişkin düzenleme getirilmesini öngören Kamu Görevlileri (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni oy çokluğuyla kabul etti.

Yasa önerisinin görüşülmesine İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nin yasa önerisine ilişkin raporunu sunumuyla başladı. İlk sözü UBP milletvekili Hamza Ersan Saner aldı. Komiteden oy birliğiyle geçen yasanın olumlu olduğunu kaydeden Saner, yasaya destek vereceklerini söyledi.

 

Angolemli: Hükümeti kurtarma yasası

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli de konuşmasında, yasa önerisinin adının “hükümeti kurtarma yasası” olarak değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Geçici personel sorununa çözüm getirilmediğini iddia eden Anglemli, bir pencere kapatılırken, bir başka pencere açıldığını savundu.

Angolemli, yasanın geçici memur almayı öngörmediğini ancak bunun geçici işçi uygulamasının önünü açacağını iddia etti. Türkiye ile imzalanan protokolün, ekonomideki son gelişmelerden dolayı artık uygulanamayacağını savunan Angolemli, yeni bir program için süratle Türkiye ile masaya oturulması gerektiğini söyledi.

Hüseyin Angolemli, yasa önerisinde sözleşmeli personelle ilgili herhangi bir düzenleme bulunmadığını ileri sürerek, bunun suiistimal edilebileceğini belirtti. Angolemli, yasa önerisine ret oyu vereceklerini kaydetti.

Angolemli, yasa önerisinin komiteye geri çekilip, yeniden düzenlemesi gerektiğini söyledi.

 

Şahali:TDP’nin davranışına anlam veremedim

CTP/BG milletvekili Erkut Şahali ise konuşmasında, komite üyesi olarak Angolemli’nin tespit ettiğini söylediği unsurlara rastlamadığını söyledi. Yasanın ivedilik kararına olumlu oy veren TDP’nin dün yasaya ret oyu verecek olmasına anlam veremediğini kaydeden Şahali, CTP/BG’nin yasa önerisinin ivedilikle ele alınmasına ret oyunu, benzeri değişikliklerin Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nda yer almasından dolayı verdiklerini kaydetti.

Görüşülen yasanın ne işten atma, ne işe alma yasası olmadığını kaydeden Şahali, kamudaki sıkıntılara çözüm olacak Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nın bugünden itibaren İdari ve Sosyal İşler Komitesi’nde görüşülmeye başlanacağını belirtti.

 

Çakıcı: Eksikler var

TDP milletvekili Mehmet Çakıcı da konuşmasında, yasa önerisinin ivediliğine olumlu oyu, geçici memur alımını engelleyecek olmasından dolayı verdiklerini ancak önlerine gelen yasa önerisinde eksiklikler olduğunu söyledi.

Çakıcı, geçici işçiyle ilgili bir düzenleme içermemesine rağmen geçici memuriyeti önleyecek olmasından dolayı yasaya olumlu oy vereceğini kaydetti.

 

Tatar:Takipçisi olacağız

UBP milletvekili Ersin Tatar da konuşmasında, DP/UG’nin önerisine CTP/BG’nin olumlu yaklaşmasının kendileri mutlu ettiğini söyledi.

Geçicilerden boşalan yere istihdam öngörülmesi halinde bu yasanın memuru engelleyeceğini kaydeden Tatar, hükümetin memur almayıp, işçi alması halinde bunun takipçisi olacaklarını belirtti. Tatar, geçiciler konusunda işten durdurma istemediklerini belirterek, “Bu insanlar sıkıntılıdır. Zaten aldıkları maaş belli. Bu insanları işten çıkarma ve yerine birini alma düşüncesi olmaz” dedi.

Dövizdeki artışa dikkat çeken Tatar, konuyla ilgili geçici özel komite kurulursa gerekli desteği vereceklerini söyledi

 

İzbul: Kamuda garip bir durum var

CTP/BG Milletvekili Salih İzbul da konuşmasında, kamu sektöründe şu an garip bir durum söz konusu olduğunu ve bunun düzeltilmesi gerektiğini söyledi. İzbul, artık doğru dürüst bir kamu reformunun şart olduğunu belirterek, isteyen herkesin komiteye gidip, bu çalışmaya katkı koyabileceğini kaydetti.

İzbul, insan onur ve vicdanını yaralayan bu duruma son vermek adına yapılan çalışmalara olumlu yaklaştıklarını söyledi.

 

Erhürman, istihdam şartlarına değindi

CTP/BG milletvekili Tufan Erhürman ise konuşmasında, sağlık alanında, örneğin hemşirelik için acilen bazı istihdamların söz konusu olabileceğini ancak bunun koşullarının hemen belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Erhürman, öncelikle münhal ilan edilmesi, Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından olmasa da sınav yapılması, bu sınavın mutlaka yazılı olması ve kadro sınavına kadar çalışacaklarına dair hizmet akti yapılması gerektiğini belirtti. Tufan Erhürman yasaya oylarının olumlu olacağını kaydetti.

 

Berova: Önce iletişim sorunu yaşadık

İdari ve Sosyal İşler Komitesi Başkanı, DP/UG milletvekili Özdemir Berova da eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, öneriyi, son aylarda toplum içinde öne çıkan geçici istihdam sorununa çözüm getirmek ve geçici personel kelimesini ortadan kaldırmak amacıyla hazırladıkları söyledi.

Berova, yasa önerisinin ivedilik oylaması sırasında iktidar ortakları CTP/BG ile bir iletişim sorunu yaşadıklarını ancak daha sonra bu sorunun ortadan kalktığını belirtti. Yasa önerisinin sendikalarla görüşülmediği yönündeki eleştirilere de değinen Berova, iddiaların gerçekler yansıtmadığını söyledi. Berova, yasa önerisinin birçok sivil toplum örgütüne yollandığını kaydetti.

Konuşmaların ardında yasa önerisi madde madde görüşülüp, oylandı ve oy çokluğuyla kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu daha sonra Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi (Değişiklik) Yasa Önerisi’ni görüşmeye başladı. Konuşma talebi olmamasından dolayı yasa madde madde görüşülüp, oylandı ve oy çokluğuyla kabul edildi.

Genel kurul 30 Ocak Perşembe günü toplanacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 04:19
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner455