Karar yarın açıklanıyor

Eşi Akile Nacisoy Akdoğan’ı balkondan atarak öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Yaşar Akdoğan mahkeme tarafından ‘cinayetten’ suçlu bulundu

Karar yarın açıklanıyor

 Suna ERDEN

Girne’de kaldığı apartmanın üçüncü katından düşerek yaşamını yitiren ve eşi Yaşar Akdoğan tarafından balkondan atıldığı öne sürülen Akile Akdoğan’ın ölümüyle ilgili davada mahkûmiyet kararı çıktı.  
Akile Akdoğan’ın ölümünden 7 ay sonra 11 yaşındaki kızları T.A.’nın, “Annemi babam balkondan attı” şeklinde ifade vermesi üzerine tutuklanan Akdoğan, cinayetten suçlu bulundu.
Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık, “Adam öldürme ve darp” suçlarından mahkûm edildi.
Mahkeme, mahkûmiyet kararında T.A.’nın ifadesini dikkate almadı. T.A.’nın ifadesinde birçok çelişki olduğunu, “Kişileri kandırmaya yönelik hareket edebileceğini” belirti.
Mahkeme, sanığı çevre şahadeti ve Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz’in bulgularını değerlendirip, Akile Nacisoy Akdoğan’ı balkondan atarak öldürdüğüne bulgu yaptı. 

Olgular tek tek incelendi
Davanın kararını Başkan Fadıl Aksun açıkladı. 
Başkan Aksun,  sanığın 3 davadan yargılandığını belirterek, bunların “adam öldürme, darp ve şiddet tehdidi” olduğunu söyledi.
Aksun,  sanığın 30 Aralık 2016 tarihinde eşi Akile Nacisoy Akdoğan’ı evlerinin balkonundan atarak öldürdüğü gerekçesi ile yargılandığını belirtti.
Çiftin 11 yaşındaki kızlarının olaydan 7 ay sonra polise verdiği ifadede babasının annesini balkondan atarak öldürdüğünü söylediğini, bunun üzerine başlatılan cinayet soruşturması sonucu sanığın tutuklandığını belirtti. 
Bir olayda sunulan olguların tümünün parçalarının kişinin suçlu olduğunu ortaya koyması gerektiğini ifade eden Aksun, olay tarihinde sanık ile eşinin iki çocukları ile birlikte aynı evde yaşadıklarını ifade etti. Akile Nacisoy Akdoğan’ın 30 Aralık 2016 tarihinde yüksekten düşmeye bağlı vefat ettiğini dile getirdi. Aksun, davada olguları ayrı ayrı ele aldıklarını belirterek, şöyle sıraladı.

Olay öncesi ilişkileri
Aksun, olaydan önce 16 Aralık tarihinde Ç.S. isimli şahsın eşine mesaj atması üzerine sanığın şüpheye kapılıp o tarihten olay tarihine kadar başka bir erkekle ilişkisi olduğu gerekçesi ile eşiyle sürekli tartıştıklarını ifade etti. Aksun, sanığın eşinin telefon dökümlerini gayri yasal yollardan temin ettiğini söyledi.

Akile Akdoğan’ın ölü olarak tespit edilmesi
Aksun, Akile Akdoğan’ın 30 Aralık tarihinde evinin mutfak balkonundan 10 metreden aşağı düşerek yaşamını yitirdiğini, komşuları İsmail Güney’in cesedi fark ettiğini, daha sonra sanığın olay yerine geldiğini ifade etti.

Olay gecesi yaşananlar
Olay gecesi ölüme dair üç seçenek olabileceğini kaydeden Aksun, birinci seçeneğin balkondan kaza ile düşmüş olabileceği, ikinci seçeneğin intihar etmiş olabileceği, üçüncü seçeneğin ise biri tarafından atılmış olabileceğini söyledi. Aksun, Akile Akdoğan’ın 1.62 santim boyunda, balkon yüksekliğinin de 90 santim olduğunu ifade ederek, kaza ihtimalinin söz konusu olmadığını dile getirdi.
Aksun, düşme ile ilgili Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz’in mahkemede verdiği ifadeye değindi. 
Aksun, Deniz’in de kaza ile düşmenin söz konusu olamayacağını söylediğini, geriye cinayet ve intihar olasılıklarının kaldığını ifade etti. 
Aksun, olay gecesi sanık ile eşinin sabaha kadar tartıştıklarını, bunun ihtilafsız bir şekilde kabul gördüğünü belirtti. 
Aksun, çiftin kızlarının ifadesine değinerek, T.A.’nın babasının annesini koltuk altlarından taşıyarak mutfağa götürüp, karnını balkon duvarına yasladıktan sonra ayaklarını havaya kaldırıp aşağı attığını söylediğini kaydetti. 
Aksun,  T.A’nın olay günü böyle bir iddiada bulunmadığını, 7 ay sonra cinayet işlendiğini söylediğini belirterek,  “Olay tarihinden sonra T.A. kardeşi ile birlikte annesinin ailesi ile kalmaya başladı. Akile Akdoğan’ın ailesi olayın intihar olmadığını söylüyordu. Basın açıklaması da yapıldı. Bu durum T.A.’nın babası ile annesinin ailesi arasında kalmasının sıkıntısını yaşadığını gösteriyor” dedi.
Aksun, T.A.’nın ifadesinde tokat sesleri ile uyandığını, annesinin “yeter, polis” diye bağırdığını, sonra sesin kesildiğini ve odasının kapısından baktığında annesinin yarı baygın bir şekilde olduğunu, babasının koltuk altılarından annesini mutfağa götürdüğünü, annesinin ayaklarının çıplak olduğunu ve daha sonra babasının annesini balkondan attıktan sonra aşağıya baktığında yüzü havaya bakar bir vaziyette olduğunu gördüğünü anlattığını kaydetti. 
Aksun, Akile Akdoğan’ın yere düştükten sonra ayağında bir terlik olduğunu, diğer terliğinin ise savrulduğunu, ayrıca yüzü havaya bakar değil, yüzükoyun bir şekilde olduğunu belirterek, T.A.’nın bu yöndeki ifadesine itibar edemeyeceklerini dile getirdi.

Çocuğun ifadesinde çelişkiler vardı
T.A.’nın olaydan 7 ay sonra ifade verdiğini yineleyen Aksun, daha önce babasından korktuğu için ve kendisi dâhil herkese zarar verebileceğini düşündüğü için sustuğunu ancak 8 Temmuz tarihinde annesinin ailesi ile kavga ettiğini ve herkese zarar verebileceğini düşündüğü için gerçekleri söylemeye karar verdiğini söylediğini aktardı. 
Aksun, bu ifadenin de çelişkili olduğunu dile getirdi.
Aksun, T.A.’nın ifadesinde birçok çelişki buldukları için itibar etmediklerini söyledi.
Aksun, daha sonra İdris Deniz’in ifadesine değindi. Akile Akdoğan’ın vücudunun çeşitli yerlerinde ekimoz (ezilme)  izleri olduğunu, sanığın ifadesinde kavga ederken onu sakinleştirmek için tuttuğunda oluştuğunu söylediğini kaydeden Aksun, “Ancak koltuk atlarındaki ekimozları açıklayacak bir savunma olmadığını söyledi.

Amacı öldürmekti, neden kurtarsın
Akile Akdoğan’ın gözlerinin bozuk olduğunu, yakından bir elin parmaklarını zor görebildiğini kaydeden Aksun,  balkondan düştükten sonra yapılan incelemede gözlüğünün mutfaktaki masanın üzerinde olduğunu, oysaki sanığın ifadesinde eşinin mutfakta çay yaptığını, sonra bir ses duyduğunu söylediğini belirtti. Aksun, Akile Akdoğan’ın gözlüksüz çay yapıyor olmasının doğal olmadığını ifade etti.
Aksun, ayrıca Akdoğan’ın polis, imdat diye bağırdığının sanık tarafından da kabul edildiğini, ancak sanığın kavga esnasında bu şekilde bağırdığını söylediğini belirterek, “Kendi evinin içerisinde bu şekilde bağırması da doğal değil” dedi.
Aksun, sanığın polise verdiği ifadeye de değinerek, çelişkiler olduğunu söyledi. Aksun,  mutfak kapısının zor açılan ve açılınca ses çıkaran bir yapıya sahip olduğunu belirterek, sanığın ifadesinde salonda oturduğunu, 20 saniye sonra pat diye bir ses duyduğunu söylediğini aktardı. Aksun, sanığın mutfak kapısının açıldığını duymamış olmasının da şüphe verici olduğunu vurguladı. 
Aksun, ayrıca sanığın Akile Akdoğan düştükten sonra polis ve ambulansı aradığını söylediğini, ancak yapılan telefon incelemesinde sadece 155’şi aradığının belirlendiğini kaydetti. Aksun, “Zaten eşini öldürmeye niyet eden bir şahsın ambulansı aramaması doğaldır. Kaldı ki olay yerine çok yakın olan bir özel hastane de mevcuttu. Sanık eşini kurtarmak için bir girişimde bulunmadı” dedi.

Mahkum edildi
Aksun, çevre şahadeti ve İdris Deniz’in aktardığı olguları değerlendirdikten sonra sanığın Akile Nacisoy’u önce darp edip etkisiz hale getirdikten ve kendinden geçmesini sağladıktan sonra balkondan atarak öldürdüğüne bulgu yaptıklarını açıkladı. Aksun, sanığın “adam öldürme ve darp” suçlarından mahkûm ettiklerini belirttikten sonra, ceza kararını açıklamak üzere davayı 15 Mart tarihine erteledi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER