banner556

Kıb-Tek’e kirli yakıt suçlaması

Özyiğit, “Kamu görevini kötüye kullanan ve halk sağlığını tehlikeye atanlarla ilgili yargı yoluna başvuracağız” dedi

Kıb-Tek’e kirli yakıt suçlaması

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Yönetim Kurulunun ülkeye “ihalesiz ve teknik şartnamelerdeki limit değerlerine uygun olmayan kalitesiz yakıt getirerek, suç işlediklerini ve halkı zehirlediklerini” savundu. 
Özyiğit, “İhale ile adrese teslim yakıt alınmasına olanak sağlamak için teknik şartnameyi değiştirerek kirli yakıtın alınmasına kılıf hazırlandığını da ileri sürerek, TDP olarak “kamu görevini kötüye kullanan ve halk sağlığını tehlikeye atanlarla” ilgili yargı yoluna gideceklerini açıkladı.

“Tahlil sonuçlarını ısrarla sakladılar”
Özyiğit, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile Kıb-Tek Yönetim Kurulu’nun göreve geldikleri günden beridir ülkeye ihalesiz ve teknik şartnamelerdeki limit değerlerine uygun olmayan kalitesiz yakıt getirtmekle hem suç işlemeye hem de halkı zehirlemeye devam ettiklerini” ileri sürdü.  
“Satın alınan yakıt içerisinde bulunan deniz suyuna on binlerce dolar ödendiğini, yakıtın kullanılmış motor yağı içerdiğini, kalitesiz yakıt satın alındığını aylardan beridir dile getiriyoruz” diyen Özyiğit, buna karşın Bakan Arıklı ile Kıb-Tek Yönetim Kurulunun gelen akaryakıtın tahlil sonuçlarını “ısrarla sakladıklarını” ileri sürdü. Özyiğit, “Ne kadar saklanmaya çalışılırsa çalışılsın, gelen yakıtın kriterlere uygun olmadığı ortadadır. Hem kriter dışı yakıt getirmekle, hem de kriter dışı yakıt getiren şirkete ceza kesmemekle çifte suç işlenmektedir” dedi. 

“Şartnameyi değiştirdiler”
Özyiğit, “Bugüne kadar ülkeye ihalesiz limit değerlerinin üzerinde kimden alındığı belli olmayan kirli ve tehlikeli yakıt getirilmesine olanak sağlayanların, şimdi de ihale ile adrese teslim yakıt alınmasına olanak sağlamak için teknik şartnameyi değiştirerek kirli yakıtın alınmasına kılıf hazırladıklarını” da ileri sürdü. 

“Yargıya başvuracağız”
TDP olarak hukukçular ile çalışma içinde olduklarını, çok kısa süre içerisinde “kamu görevini kötüye kullanan ve halk sağlığını tehlikeye” atanlarla ilgili yargı yoluna başvuracaklarını açıklayan Özyiğit, şu ifadelerde bulundu:
“İhalelere sahte belge sunan TPİC’den ihalesiz alım için her türlü çabayı gösteren, kalitesiz yakıt nedeniyle halkın zehirlenmesine neden olan ve şartnamede belirlenen kriterlere uymayan şirkete ceza kesmeyen Arıklı’nın tüm bunların hesabını hem halkın vicdanında, hem de hukuk önünde vermesi gerekiyor. Yapılan yanlışlardan ve işlenen suçtan sadece Arıklı değil, hükümet de sorumludur. Bugüne kadarki tüm uyarılarımıza rağmen başta Başbakan Ersan Saner ve diğer kabine üyeleri de sessiz kalarak tüm yapılanlara ortak olmuşlardır ve en az suçu işleyen kadar sorumludurlar.” 

TDP Gençlik Örgütü de tepkili
Öte yandan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik Örgütü ihalesiz şekilde adaya getirilen akaryakıt ile halkın sağlığının hiçe sayıldığını savundu.
TDP Gençlik Örgütü yazılı açıklamasında, ülkeye getirilen limit üstü değerlere sahip akaryakıtla ilgili gerekenleri yapması için Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’na çağrıda bulunarak, “ya görevini yerine getirmesi ya da tez zamanda  koltuktan kalkması” istendi. 

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner474